Pro malou parádnici - háčkovaná sukýnka

Péťa  ·  6.10.2015  ·  3 minut čtení
Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Říkala jsem si, že mám chuť uháčkovat něco nenáročného, ale vůbec mě nenapadalo, co by to mělo být.

Zeptala jsem se Terulky, co by chtěla a ta si vymyslela, že prý sukýnku a musí na ní být kuličky.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Tak jsem se do toho dala a tak vznikla tahle sukýnka. Spotřebovala jsem na ni dvě klubka o 100 gramech. Korálky jsem použila jako kuličky. Háčkuje se v kruhových řadách shora dolů. Na začátku si uháčkujete zkušební vzorek. Začne se tedy pasem, nejprve si uháčkujete řetízek o přibližné délce obvodu pasu holčičky (počet ok by měl být násobek šesti), spojíte pevým okem do kruhu. V druhé řadě na začátku uháčkujete 2 řetízková oka a pak háčkujete dlouhý sloupek do každého oka. Nyní ověříte správnost obvodu pasu vyzkoušením na holčičce, pokud pas sedí, můžete rovnou pokračovat v práci. Pokud je pas sukně větší nebo menší, pak práci musíte vypárat a podle potřeby počet ok na základním řetízku zvětšit nebo zmenšit. Pokud jste pak upravovala, v druhé řadě háčkujete opět 2 řetízková oka a pak dlouhý sloupek do každého oka.   Tím je pásek hotový a nyní už se bude háčkovat kulatá "placka" - představte si jako kolovou sukni. Nejprve si vydělíte "váš počet ok" / 6 a dostanete nějaké číslo, např. 10. V následující řadě budete tedy háčkovat takto: 2 řo, 8 dlouhých sloupků a do dalšího oka 2 dlouhé sloupky, poté opakujete až do konce řady *9x 1 dlouhý sloupek, 1x 2 dlouhé sloupky*...(9 + 1 = 10) V následující řadě potom o jedno oko přidáte navíc, začnete tedy 2 řetízkovými oky, poté 9x dlouhá sloupek, do následujícího oka 2 dlouhé sloupky a pokračujete *10x 1 dlouhý sloupek, 1x 2 dlouhé sloupky*...(10 + 1 = 11)...   Stejným způsobem háčkujete až do doby, dokud placka není dostatečně velká, aby její délka odpovídala Vámi požadované délce sukýnky.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

A aby byla vážně teploučká a příjemně se nosila, vypodšívkovala jsem ji hezounkým srdíčkovým bavlněným plátnem.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Takže je vlastně i oboustranná. Do pasu jsem udělala tunýlek a tím jsem protáhla pruženku, aby sukně hezky seděla.

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka

Ve výsledku tak máme teploučkou sukýnku do sychravých dní. A navíc je na ní úžasné, což Terulka velmi ocenila, že je vážně hooodně točivá. Je kolová a tak se při zatočení krásně zvedá. :)

Dívčí háčkovaná sukýnka
Dívčí háčkovaná sukýnka
Háčkovaá sukně - návod uháčkovala Bichlička

Podle mého návodu byla uháčkována i nádherná suknička, kterou najdete na webu Bichlička.blog.cz.

Podle návodu sukni pro malou princeznu uháčkovala také Eva P.

Respektujte prosím autorský nápad, nekopírujte. Návody nejsou určené ke komerčnímu využití.

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii