Den svatého Valentýna

Péťa  ·  14.2.2016  ·  2 minut čtení

Slavení "Valentýna" je u nás v posledních letech prakticky samozřejmostí. Spousta mladých a hlavně zadaných párů den zamilovaných slaví, někteří si ten den jen skromě připomenou, dají si dobrou večeři nebo koupí své drahé polovičce nějakou drobnost. Jen málokdo nepodlehne komerčnímu tlaku a úplně se Dnu svatého Valentýna vyhne.

Ať patříte do jakékoliv skupiny, přemyšleli jste někdy o tom, proč vlastně "Valentýna" slavíme a kdo to ten Valentin byl?

Den svatého Valenýna - svátek zamilovaných
Den svatého Valenýna - svátek zamilovaných

"Svátek svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn), se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako zamilovaných. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů.

Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveného ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který je nyní 14. února slaven."

(zdroj Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svat%C3%A9ho_Valent%C3%BDna)

Jestli svého drahého nebo svou drahou chcete překvapit, zkuste třeba tohle jednoduché srdíčko, které snadno sami zvládnete. Návod na jdete tady.

Valentýn - návod na ručně vyrobená srdíčka
Valentýn - návod na ručně vyrobená srdíčka

Nebo, jak je známo láska prochází žalůdkem, připravte nějakou zamilovanou dobrotu. Tipy najdete tu.

Srdíčkové minipizzy
Srdíčkové minipizzy

Mějte se krásně,
Peťa

Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Další články v kategorii