Tak jsem si ušila fungl nové vypiplané sako na míru, resp. podle střihu z Burdy (8/2015, model 106, kombinace modelu A i B), ale střih je pečlivě upravený na mě.
A že úprav bylo dost - zkrácení rukávu, zúžení v pase, zmenšení přes prsa, zmenšení klopy, dodělání límce a zjednodušení rukávů (bez rozparků).
Na saku je nejpracnější ta příprava - úprava střihu, nastříhání svrchní látky, nastříhání podšívky a vyztužení potřebných dílu. Samotné šití je už brnkačka, jde jen o to, prokousat se tou přípravou a neodfláknout ji. To se totiž potom škaredě vymstí - sako nesedí, nedrží tvar apod... a pak končí v koši nebo zastrčené hluboko ve skříni.
A to je škoda. Než se tedy na sako (kabát, bundičku apod.) vrhnete, a nezáleží, jestli to bude toto konkrétní nebo nějaké jiné, dopředu si uvědomte, kolik práce a času vás to bude stát. Když už do toho s tím vědomím půjdete, budete připravené na pracnost, množství ručního šití i náročnost samotné přípravy.
Já jsem si tento konkrétní střih vybrala hlavně kvůli princesovému střihu a nabíraným rukávům. Ty já totiž miluju! Jedno takové sako s výraznýmí rukávovými hlavice mám a už třetí sezónu ho nosím na jaře a na podzim prakticky pořád. Bylo tedy potřeba, ušít si nějaké obdobné, perfektně padnoucí, sako, abych je mohla střídat...
A povedlo se. Ačkoliv je to sako, klidně si k němu vezmu černé džíny nebo chinos, zároveň v něm ale klidně můžu vyrazit i na večeři nebo třeba do divadla...
Z důvodu malého množství svrchní látky jsem zvolila kratší variantu saka, nicméně kapsy jsem ušila podle prodloužené verze.
Co se kapes týká, je to taková záležitost... ačkoliv jsou na první pohled velmi výrazné, navíc dvojitě štepované, je vlastně hrozně snadné je ušít. Pro mě (a myslím, že i obecně) je jednodušší ušít nakládanou kapsu - to je ta, která se našívá na výrobek, tzn. ušijeme nebo připravíme si ji zvlášť a na kabát, sako nebo třeba kalhoty ji našijeme (ať už v ruce nebo na stroji). S výpustkovými kapsami je to trochu složitější, ty se všívají a pro začátečníka bývají fatální - když už se začátečník propracuje k tomu, že je kapsa použitelná (dá se do ní strčit ruka a z lícu i rubu je začištěná), dost často se stává, že je kapsa na každém dílu trochu jiná (jedna je delší, posazená o kousek níž nebo třeba v jiném sklonu).
Proto jsou obvykle nakládané kapsy trochu jednodušší (i když u nich samořejmě také musíte mít na milimetr stejný tvar a velikost a umístit je na chlup stejně na obou dílech) - když kapsu posadíte o půl centimetru špatně, prostě ji odpářete a našijete znovu. U těch prostřižených kapes se chyby opravují velmi špatně...
Na mém saku mám jen tři knoflíky - jeden těsně pod klopu, aby sako hezky sedělo přes prsa, druhý v místě pasu a třetí ve stejné vzdálenosti jako ty dva předešlé. Toto je také pravidlo, jak by se knoflíky měly u sak umísťovat. Pokud budete mít sako delší, budete plynule pokračovat dál. Vždy je pro vás ale výchozí místo pod klopami, místo vašeho pasu a z toho vycházející vzdálenost mezi dvěma knoflíky...
Jinak, sako jsem v pasu lehce zužovala také proto, že mám ráda vypasované vršky - tím, že se vytvoří tak trochu vosí pas, zdůrazní se ženskost. A jestli si myslíte, že pas nemáte, tak věřte, máte. Také nemám zrovna míry modelky, mám takovou chlapeckou postavu, ale když se vhodně zvolí střih, dá se pracovat se vším. ;)
Tady je jedna fotkaz procesu - ještě před všitím podšívky, límec je stále nastehovaný, kapsy i délky taktéž...
A jako poslední fotka je fotka přímo z časopisu, model Burda na jejich modelce. Můžete porovnat rozdíly - mé sako jse zúžené v pase a přes prsa, proto myslím, že i trochu lépe sedí. Klopa je na původním modelu zjednodušená, bez límce, na mém saku je klasický límec a kratší klopy. :)
Nezapomeňte se podívat i na další oblečení, které jsem šila podle střihů z Burdy.
Sdílejte radost ze šití
Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥
Střihy zdarma
Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?
A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?
Podpořte Prošikulky.cz
Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.