Dámské kalhoty CITY, návod na šití (střih ve velikostech 32–60)

Péťa  ·  14.12.2017  ·  2 minut čtení

Tento střih na dámské kalhoty mám hotový už asi měsíc a pořád jsem nebyla schopná se dostat k tomu, abych podle něj kalhoty ušila a nafotila návod. Ale konečně jsem se k tomu dopracovala a mám tak pro vás hotový návod a střih na dámské úzké kalhoty. Střih je vhodný např. na riflovinu, kalhotové materiály s příměsí elastanu, tkaniny s keprovou vazbou apod.

Střih na dámské úzké kalhoty
Střih na dámské kalhoty

Kalhoty podle tohoto střihu jsou úzké, od kolen dolů rovné. Pas je snížený, ale nejde přímo o nízké bokové kalhoty. Na zadních i předních dílech jsou nakládané kapsy. Na předních i zadních dílech jsou také sedla, díky kterým jsou kalhoty tvarované (do tvarování sedel jsou převedené pasové záševky). Na předních dílech jsou také malá ozdobná boční sedla (klíny). Součástí návodu je také detailní postup jak tyto všechny detaily pečlivě a snadno vypracovat, aby byl výsledek perfektní.

Střih na dámské úzké kalhoty

Střih na dámské úzké kalhoty pořídíte v e-shopu: Střih na dámské úzké kalhoty. Střih je zpracovaný v profesionálním programu pro konstrukci oděvních střihů a je vyvedený ve velikostech 32–60.

Tištěný (papírový) střih na dámské úzké kalhoty

Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi (velkoformátový tisk):

Doporučený materiál na dámské úzké kalhoty

Na kalhoty použijte lehce pružící kalhotové materiály (jako je riflovina, kalhotová tkanina s keprovou vazbou, kalhotové materiály s příměsí elastanu apod.) Elegantně působící kalhoty tak budou velmi pohodlné a příjemné na nošení.

Spotřeba materiálu:

(při šíři látky 140 cm)

 • pro velikosti 32–40: 1,3 m
 • pro velikosti 42–54: 1,5 m
 • pro velikosti 56–60: 1,8 m

Zip:

 • pro velikosti 32–40: 10–12 cm
 • pro velikosti 42–54: 12 cm
 • pro velikosti 56–60: 12–14 cm

Návod jak ušít dámské úzké kalhoty

Fotky jsou pro kompaktnost článku vložené ve formě galerií. Pro jejich zvětšení a lepší pohled na detaily jednoduše na kteroukoliv z nich klikněte.

Během šití by vám mohl pomoc také video návod, jak ušít kalhoty ROAD. Zpětně hodnotím, že jsou fotky v tomto návodu tmavé a možná ne příliš jasné. Proto také celou techniku šití kalhot můžete nakoukat v tomto videu:

1. Střihová příprava

Švové přídavky jsou 1 cm. Koncové záložky v předním a zadním dílu pro založení délky nohavic jsou 3 cm.

Jak ušít dámské kalhoty, střihová příprava

Díly vystřihneme takto:

 • 2x přední díl
 • 2x zadní díl
 • 2x zadní kapsa
 • 2x přední kapsa
 • 2x boční sedlo (klín)
 • 2x zadní sedlo
 • 2x přední sedlo
 • 1x nákryt rozparku (poklopce)
 • 1x podkryt rozparku
 • 1x pásek
 • 1x pásek s krytem

Látku přehneme na polovinu tak, aby pevné okraje ležely na sobě. Nejprve začneme polohovat velké díly, tedy přední a zadní díl. Položíme přední díl na přeloženou látku. Na střihu je velká šipka, která značí směr látky. Od této šipky na obou jejích koncích odměříme k pevnému okraji stejnou vzdálenost, tak dosáhneme toho, že máme správně položený střih na látce. Stejně postupujeme i u zadního dílu. Když máme napolohované velké díly, položíme na látku zbylé malé díly.

Jak ušít dámské kalhoty, střihová příprava

2. Vyztužení dílců

Nyní si podžehlíme všechny díly celé, kromě předních a zadních dílů. Ty si vyztužíme podél okraje náležícího k sedlu a podél sedových švů. Doporučuji si na podžehlené díly nakreslit nebo napsat značky, abyste díly poznali a věděli jejich směr (např. u bočních sedel).

Jak ušít dámské kalhoty, vyztužení dílců
Jak ušít dámské kalhoty, vyztužení dílců

3. Boční sedla

Nyní si přišijeme boční sedla k předním dílům. Šijeme v souladu se švovými přídavky, tedy za 1 cm. Švové záložky si začistíme na overlocku nebo na klasickém stroji např. cikcakem nebo entlovacím stehem. Začištěnou švovou záložku ohneme směrem do předního a sežehlíme. Z lícové strany proštepujeme přední díl cca 3 mm od švu. Stejným způsobem našijeme i druhý boční díl k druhému přednímu dílu.

4. Přední sedla

K předním dílům si připravíme přední sedla. Ta k předním dílům našpendlíme, lícem k líci. Sedla přišijeme, švové záložky opět začistíme. Záložky ohneme směrem nahoru, do sedla a sežehlíme. Z lícové strany proštepujeme sedlo cca 3 mm od švu.

5. Přední nakládané kapsy

Přední kapsy, které jsme podžehlili začistíme po celém obvodu. Záložku ohneme 3 cm do rubu a přežehlíme. Z lícové strany ji přišijeme. Díl kapsy vystřihneme z tvrdého papíru, bez švových záložek. Takto připravenou šablonu položíme na rub kapsy a volné okraje postupně přehneme přes šablonu a přežehlíme. Tímto způsobem si vytvarujeme obě kapsy, dosáhneme toho, že jsou obě kapsy přesně a stejně tvarované.

6. Zadní nakládané kapsy

Stejným způsobem si připravíme i zadní kapsy.

Připravené kapsy si vystehujeme, aby stále měli ten správný hezký tvar.

Jak ušít dámské kalhoty, příprava nakládaných kapes
Jak ušít dámské kalhoty, příprava nakládaných kapes

7. Našití nakládaných kapes

Připravené přední kapsy si nastehujeme na přední díly. Místa umístění kapes si poznačíme na přední díly podle papírového střihu. Kapsy si na přední díly našijeme, cca 1 mm od okraje kapes. V kolmém okraji kapsy (ten blíže k bočnímu švu) si ošijeme uzávěrku, to proto, aby se kapsy při častém používání nezačaly trhat.

Na zadní díly si vyznačíme umístění kapes (podle papírového střihu). Na zadní díly si přistehujeme nebo pečlivě našpendlíme připravené zadní kapsy. Kapsy přišijeme 1 mm od okraje. V obou horních rozích si odšijeme uzávěrky.

8. Zadní sedla

K zadním dílům si připravíme příslušná zadní sedla. Ta našpendlíme na zadní díly, lícem k líci. Sedla přišijeme a začistíme. Záložky sežehlíme směrem dolů, do zadních dílů. Proštepujeme zadní díly cca 3 mm od švů se sedlem. Stejným způsobem vypracujeme i druhý zadní díl.

9. Zipový rozparek (poklopec)

Podkryt zipu přehneme a polovinu a odšijeme oblouk. Okraj sestřihneme na 3 mm. Podkryt otočíme na líc a volný okraj začistíme, současně začistíme i okraje nákrytu.

Začistíme si okraje bočních a sedových švů na předních dílech.

Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)
Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)

Nákryt si položíme lícem k líci na přední díl. Našijeme 1 cm od okraje sedového švu. Nákryt otočíme do rubu předního dílu a sežehlíme. Z lícové strany proštepujeme 3 mm od kraje přední díl s nákrytem.

Na pravý přední díl položíme zip, lícem k líci. Zipovou tkanici nastehujeme do sedového švu. Přes nastehovaný zip položíme podkryt zipu, našpendlíme. Prošijeme. Z lícové strany proštepujeme cca 3 mm od švu.

Přední díly na sebe položíme tak, že levý přední díl leží přes pravý předí díl. Štepování obou dílů se překrývá. Takto složení díly k sobě sešpendlíme.

Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)
Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)

Levý přední díl přeheme přes pravý. Nákryt zipu necháme volně. Podkryt zipu vezmeme a ohneme směrem do pravého předního dílu. Podkryt zipu špendlíky přichytíme k pravému přednímu dílu, , aby nám nepřekážel. Nákryt zipu sešpendlíme se zipovou tkanicí.

Nákryt přišijeme k zipu.

Na levém předním dílu si nakreslíme tvar rozparku, doporučená vzdálenost od sedového švu je 3 cm. Po této linii prošijeme levý přední díl s našitým zipem a nákrytem. Šijeme pouze po rovné přímce až do místa, kde se tvar rozparku začne zakulacovat.

Nyný v rubu vyndáme špendlíky z podkrytu a ten srovnáme přes zip.

Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)
Jak ušít dámské kalhoty, rozparek zipu (poklopec)

Začneme opět šít tvar rozparku v místě, kde jsme před tím skončili. Nejprve si odšijeme uzávěrku (úzký cikcak na místě), poté rovnostehem prošijeme oblouk rozparku a na jeho konci odšijeme druhou uzávěrku. Tím máme hotový celý rozparek kalhot.

10. Došití předního sedového švu

Složíme si přední díly na sebe a sešijeme zbylou část sedového švu. Pokud se nám nedaří došít až k rozparku, ponecháme část nedošitou a sešijeme ji v ruce.

11. Šití zadního sedového švu

Zadní díly začistíme v sedových a bočních švech. Zadní díly sešijeme v sedovém švu, záložky rozžehlíme.

12. Boční a krokové švy

Na zadní díly si položíme přední díly. Sešijeme krokové švy. Začistíme. Poté sešijeme také boční švy.

13. Všití pásku do kalhot

Začistíme okraje zadního středového švu u obou dílů pásku. Sešijeme, záložky rozžehlíme. Dlouhý okraj začistíme. Pásek si našpendlíme nezačištěným okrajem do kalhot, začneme v zadním středovém švu, kde musí středový šev pásku i kalhot ležet přesně na sobě. Takto přišpendlený pásek všijeme.

Jak ušít dámské kalhoty, všití pásu do kalhot
Jak ušít dámské kalhoty, všití pásu do kalhot

Okraje pásku u rozparku složíme na polovinu, lícem dovnitř. Začiětěný okraj přehneme směrem do pásku podle obrázků. Sešpendlíme.

Takto složené konce sešijeme. Odstřihneme rohy a otočíme pásek na líc.

Začištěný okraj pásku zahneme do rubu kalhot, pásek je tedy přeložený na polovinu. Okraj pásku zašijeme tak, že máme pásek složený na polovinu a z lícové strany prošijeme pásek 3 mm od švu sousedícího se sedlem, nebo můžeme šít přímo ve švu.

Nakonec začistíme délku nohavic, nyní doporučuji kalhoty vyzkoušet a podle výšky postavy podehneme začištěné okraje (cca 3 cm) do rubu a prošijeme.

Střih na dámské úzké kalhoty
Střih na dámské úzké kalhoty

Střih na dámské úzké kalhoty pořídíte v e-shopu: Střih na dámské úzké kalhoty. Střih je zpracovaný v profesionálním programu pro konstrukci oděvních střihů a je vyvedený ve velikostech 32–60.

Tištěný (papírový) střih na dámské úzké kalhoty

Tento střih je možné zakoupit i v tištěné verzi (velkoformátový tisk):


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Zajímavé střihy v eshopu

Další články v kategorii