5 vychytávek, které v galanterii neseženete (pomůcky k šití)

Šicí potřeby: ne vše, co najdete v galanterii, je praktické

Není potřeba kupovat milióny pomůcek k šití, pokud začínáte šít. Navíc vám spousta šicích potřeb z galanterie nakonec nemusí ani vyhovovat. Dnes jsem si pro vás připravila 5 tipů na šicí pomůcky, které používám denně a v galanterii je neseženete. Berte to prosím jen jako doporučení, každému vyhovuje něco jiné, každému se pracuje lépe s něčím jiným. Pojďme na to…

Šicí potřeby - tipy a triky
Šicí potřeby – tipy a triky

 

5 šicích potřeb, které v galanterii nenajdete

1. Aby stroj nejezdil po stole

Šicí pomůcky - tipy a triky - podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)
Šicí pomůcky – tipy a triky – podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)

Jako nejdůležitější považuji podložku pod šicí stroj (i overlock, případně coverlock) a to z několika důvodů. Než se na ony důvody podíváme, měli bychom si uvědomit, že není podložka jako podložka. Aby plnila svou funkci, doporučuji používat podložku ze silikonu a podobných neklouzavých materiálů.

 • Za první důvod vás doma jistě pochválí, protože tím důvodem je fakt, že nepoškrábete stůl, když budete se strojem šoupat sem a tam.
 • Druhým důvodem proč podložku pod stroj pořídit je, že když otůrujete stroj, tak ten vám po hladkém povrchu stolu nebude cestovat, ale bude se držet hezky na svém místě.

Větší průhlednou podložku můžete pořídit třeba v ikee: Podložka, nebo pokud máte Ikeu z ruky, tak třeba tady: Podložka na psací stůl.

Šicí pomůcky - tipy a triky - podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)
Šicí pomůcky – tipy a triky – podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)

2. Jak překreslit střih na látku, aby čáry po vyprání zmizely?

Šicí pomůcky - tipy a triky - mýdlo na překreslení střihu
Šicí pomůcky – tipy a triky – mýdlo na překreslení střihu

Způsobů je několik, pár jsem vám jich představila v tomto článku, ve kterém zjistíte, podle čeho a jak vybrat překreslovací pomůcku: Jak překreslit střih na látku?

Mou nejoblíbenější metodou je překreslování na látku úplně obyčejným mýdlem, jako to dělaly naše babičky. Výhod je několik:

 • Tuhé mýdlo máme většinou doma
 • Po vyprání nikdy nezanechává na látce skvrny
 • Kreslí na světlé i tmavé látky
 • Dobře se s ním pracuje, není třeba vyvíjet velký tlak a ostří se jednoduše oškrábáním nůžkami.

 

3. Nepodceňujte údržbu stroje

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Pomůcky na šití – tipy a triky – čistění šicího stroje

Často se v různých diskuzích ptáte, jak často nechat preventivně servisovat své stroje. To záleží na tom, jak se o  stroj staráte při běžném šití, jak často stroj používáte a také z jakých materiálů většinou šijete.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje

Pravidelné čištění stroje je bohužel často podceňováno, stroj je potom hlučný, někdy se zhorší kvalita stehů, jindy (při velkém zanešení prachem) se stroj přehřívá a hrozí, že vám vypoví službu definitivně.

Stroj se tedy snažte čistit pravidelně, bohužel je pravdou, že štětce, které dávají výrobci ke svým strojům, jsou krátké a malinké a čištění s nimi je o nervy.

Na očištění od největších chuchvalců prachu a zbytků nití doporučuji koupit velký kosmetický štětec v drogerii. Určitě nekupujte drahé štětce s přírodními vlákny, váš stroj to na rozdíl od vaší pleti neocení. 😀

Na druhou stranu se vyvarujte podezřele levných kousků, ze kterých padají štětiny ještě dříve, než je použijete.

Také nepoužívejte staré kosmetické štětce, které jste již z koupelny vyřadily. I přes důkladné umytí se budou mezi štětinami držet zbytky make-upů nebo pudrů a to je něco, co rozhodně vašemu stroji neprospěje.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Pomůcky na šití – tipy a triky – čistění šicího stroje
Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Pomůcky na šití – tipy a triky – čistění šicího stroje

Protože jsou tyto štětce velké a husté, můžete s nimi bez problému stroj očistit z toho nejhoršího a nemusíte se při čištění droboučkými štětečky nervovat. Základní očištění od prachu a zbytků nití vám zabere sotva pár vteřin, proto to klidně udělejte po každém šití. Stroj tak můžete udržet v dobré kondici.

 

4. Aby šicí stroj sloužil dlouhá léta

Šicí pomůcky - tipy a trikyStroj je ale také čas od času potřeba očistit důkladně a k tomu vám kosmetický štětec, ani malinký štěteček stačit nebudou. To, jak často provádět důkladnější čištění stroje, záleží na tom, co máte za stroj (obecně ty levnější a nekvalitní stroje alá Ikae) nemají dobře pořešené utěsnění útrob stroje a proto se tyto stroje zanášení o mnoho rychleji než kvalitnější stroje. Kvůli tomu, jsou také samozřejmě i poruchovější…

Nicméně, i když máte kvalitní stroj a šijete na něm 8 nebo třeba i 10 hodin denně (a to třeba opravdu v kuse jen s přestávkami na svačiny), pak bude důkladné očištění stroje potřeba po každém takto vytíženém dni. Stejně tak i některé materiály dělají větší nepořádek, např. froté, wellsoft apod.

Když jsem se kolem Vánoc odhodlávala, že odnesu svůj stroj do servisu a nechám ho po dvou letech intenzivního používání profesionálně vyčistit, s hrůzou jsem zjistila, že sehnat dobrý servis (což u šicího stroje, který stál skoro tolik, co malé auto z bazaru!) není vůbec jednoduché. Když už jsem servis našla, řekli mi, že mi stroj vezmou tak za měsíc nejdřív a pak u nich bude 2 – 4 týdny! Takže jsem vzala do ruky šroubovák a celou mašinu jsem rozmontovala. Kromě strachu, že už to nikdy nedám zpátky dohromady, jsem se také děsila, co ve stroji najdu (ani bych se nedivila, kdyby tam byla myš :D).

Velkým překvapením ale bylo, že stroj byl uvnitř jako nový, nemusela jsem ho čistit, ale vůbec, nekecám. Takže jsem stroj zase dala dohromady a moc se mi ulevilo, že jsem si stroj nezničila, když jsem servisování podcenila.

Ale když už tedy potřebujeme stroj vyčistit důkladně a dostat se opravdu hluboko, doporučuji pořídit si takovýto dlouhý kartáček.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Pomůcky na šití – tipy a triky – čistění šicího stroje

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího strojeJá jsem ho sháněla poměrně dlouho a pak jednou jsem na něj narazila v Bauhausu někde u skobiček nebo hřebíků. Prostě jsem šla kolem a zrak mi na něj padl. To byste nevěřili, kolik štěstí může takový kartáč za 20 Kč nadělat!

Faktem je, že se s ním dostanete i do opravdu špatně přístupných skulin. Pro mě je největším pomocníkem při čištění overlocku.

 

5. Nejsem slepá, jen je ouško u jehly čím dál tím menší!

Tak jo, nebudu tu psát, že nejsem nejmladší, protože to není tak docela pravda. Nicméně zrak nemám nejlepší, nosím brýle nebo čočky a i s nimi se mi zdá, že jsou ta ouška u jehel menší a menší. Možná není zrovna tohle váš případ ale třeba máte problém navléknout nitě do overlocku, protože všechna ta očka jsou taková titěrná a prostoru k manipulaci rukou tam zrovna moc nebývá.

V obou případech doporučuji pořídit si dlouhou pinzetu. Já mám tuhle ještě z dob studia na gymplu 😀 . Dlouhá pinzeta byla totiž jednou z věcí, které jsme používali při laborkách na chemii. V každém případě dlouhou pinzetu pořídíte v lékárně nebo v prodejně s lékařskými pomůckami (prodejny bývají vždy poblíž nemocnic).

Pinzetu ale také používám při čistění stroje i overlocku. Pinzetou vyndávám chuchvalce prachu z vnitřních prostor strojů…

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Pomůcky na šití – tipy a triky – čistění šicího stroje
Pomůcky na šití - tipy a triky
Pomůcky na šití – tipy a triky

A jaké jsou vaše oblíbené vychytávky k šití, které jste ulovili kdekoliv jen ne v galanterii?

Mějte se krásně, Peťa

 


Chcete podpořit blog Prošikulky?

Chci podpořit Prošikulky.cz Líbí se vám blog Prošikulky? Na webu najdete spoustu nápadů na tvoření, detailní návody na šití, pletení a háčkování. To vše bez reklam, aby se vám blog dobře četl a nic vás nerušilo. Pokud chcete provoz blogu Prošikulky podpořit, můžete si zakoupit libovolný střih. Pokud nešijete, ale přesto vás blog baví a je pro vás užitečný, můžete přispět zakoupením vystřihovánky zde.


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

16 komentářů

 1. Profilový obrázek

  Já velice často používám i zapalovač a také mám po ruce magnet, kterým sbírám spadlé špendlíky 🙂

  • Peťa

   Markét, ano, zapalovač také používám, ale je pravda že ne denně, jako ostatní “pomůcky” z článku 😀
   Krásný den,
   Peťa

 2. Profilový obrázek
  Adéla

  Ve švadlenkách se prodávají mizející fixy. Jsou dosti drahé, ale nedávno jsem v papírnictví, čistě náhodou narazila na dětské fixy. 6 barev, cena kolem 20 kč a jdou bez problému vyprat! Dobře se mi s nimi pracuje a pokud šiju třeba tašku, používám gumovací pero. To do školy. tašku pak stačí dát na topení, nebo čary lehce přejet žehličkou a taky vše zmizí ;o)

  • Peťa

   Panečku, to jsou taky vychytávky. Jen si nejsem jistá těmi fixami. Z bavlny asi vyprat půjdou, jak píšete, ale u směsových látek bych se bála… Určitě to chce vyzkoušet nejdřív na kousky látky, aby se kdyžtak omylem nezničilo třeba celé tričko 🙂
   Mějte se krásně, Peťa

 3. Profilový obrázek
  Tereza

  Dobry den,takovyto dlouhy kartacek sezenete i v lekarne, prip. ve zdrav. potřebách – bezne ho totiz davaji k dětským odsavackam nosu

  • Peťa

   Terez, děkuji, vidíte, to mě mělo tenkrát napadnout! Mějte se krásně, Peťa

 4. Profilový obrázek

  S tou podložkou, já si nemůžu vynachvalit svoji originál od Janome, stroj po ní nejezdi, ale je více odhlucneny, plus jako bonus se do ni daji píchat špendlíky.

 5. Profilový obrázek

  Na vaše rady kreslím mýdlem a je to super. Mě by to nenapadlo, díky

 6. Profilový obrázek
  Jana Ľalíková

  Při čištění stroje používám vysavač na nejnižší stupeň spolu se štětcem a při čištění overloku je k nezaplacení nástavec na škvíry(úzká obdélníková koncovka)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*