Lenka B.

14. 3. 2021

Dobrý večer Petro,

v první řadě bych Vám chtěla moc poděkovat za veškerou práci, kterou tu předáváte dál. Moje cesta k šití začala přáním dostat šicí stroj, původně plánované pouze na výjimečné využití typu povlaky na polštářky, "potřebuji zkrátit kalhoty", teď trochu aktuálně "ušít si roušku", maximálně "spíchnout" nějaký ten "kostým na karneval" a tak dále. Jenže pak jsem objevila tento blog a hned mi bylo jasné, že stroj nejspíš využiji častěji, než bylo původně plánováno :) A to jen díky Vám a všem těm návodům, radám apod., díky kterým vypadá vše tak strašně jednoduše, že to "prostě musím zkusit"! :)

A teď již ke konkrétnímu: shlédla jsem video o úpravě střihu - vše je naprosto srozumitelné a jasné. Mám ale otázku, jak postupovat v případě, kdy důležitý rozměr, od kterého se odvíjí výběr té správné velikosti střihu, se nachází mezi dvěma velikostmi? Abych to vysvětlila na konkrétním případě - v případě střihu na tričko je "základním" rozměrem obvod hrudi. V mém případě je obvod hrudi 86, což je podle tabulky v půlce mezi velikostí 36 - 38. Existuje nějaké "univerzální" pravidlo nebo pomůcka, kterou velikost vybrat, ze které vycházet, když "jsem někde mezi"? Mohu se například řídit myšlenkou "chci, aby tričko bylo přes prsa upnutější, tak si pro začátek zvolím velikost 36" a naopak?

Je mi jasné, že v případě detailních úprav se asi nevyhnu situaci, že budu "naslepo" zkoušet, který střih (resp.) velikost odpovídá mému výrobkovému rozměru, protože jak sama zmiňujete, nezáleží tak úplně na velikosti, jako spíše na střihu, resp. jakou měl konstruktér představu apod. a člověk si ve finále upraví střih k obrazu svému, nicméně pro začátek bych se nechtěla pouštět do těchto velkých zásahů a spíše se řídit tabulkou, viz úpravy pro začátečníky na konci videa.

Pokud tedy existuje nějaká pomůcka pro výběr té správné velikosti, aniž by člověk musel tisknout více velikostí a zkoušet, která bude ta "pravá", budu velice ráda za jakoukoliv radu :)

Mnohokrát děkuji za odpověď a za všechny Vaše rady a návody! :)

S pozdravem,
Lenka Bubnová

Peťa z Prošikulky.cz

15. 3. 2021

Dobrý den Lenko,

na začátku Vám chci poděkovat za velmi milou zprávu. Jsem ráda, že máte díky mým stránkám chuť se do šití více ponořit. :)

S výběrem velikosti je to přesně tak jak píšete. Stejným způsobem se pravděpodobně rozhodujete i v obchodě, kde by Vám padlo tričko dvou sousedních velikostí a rozhodnete se podle toho, jestli máte raději oděv více upnutý na tělo nebo volnější.

Při výběru velikosti střihu je to stejné, v úvahu pak je nutné vzít ještě daný materiál, ze kterého šijete. Myslím, že to ve videu také zmiňuji, že každý materiál se chová trošku jinak. Konkrétní příklad: Chcete si ušít základní tričko z úpletu a podle tabulky velikostí jste mezi velikostmi 36 a 38. Doma máte dva úplety. Jeden je například bavlněný, vyšší gramáže. Druhý úplet je tenký viskózový. Bavlněný úplet je tedy méně pružný a více pevnější, proto použijete velikost střihu 38, aby Vám pocitově tričko nebylo těsné. Viskózový úplet je velmi "tahavý" a hodně elastický, proto použijete velikost 36, aby tričko nepůsobilo "vytahaně" nebo jako pytel. Z tohoto příkladu dostanete dvě trička, která jsou ušitá dle dvou různých velikostí, pocitově při nošení se Vám však budou zdát stejná - budou mít podobně vlastnosti co se pohodlí týká.

Když už ale dopředu víte, že máte raději trička upnutá, ušijete je obě rovnou z velikosti 36. Pocitově Vám bude tričko z bavlněného úpletu o chlup těsnější, než to viskózové.

Z uvedeného příkladu tedy vychází, že máte vícero možností, v každém případě byste ale z příliš pružného materiálu neměla šít větší velikost.

Tak, teď jen doufám, že jsem Vám tím místo pomoci naopak nezamotala hlavu ještě víc. Stručně řečeno, pokud jste mezi velikostmi, vybíráte podle toho, zda-li máte oblečení raději volné nebo přiléhavé. A současně berete ohled také na použitý materiál.

Mějte se hezky, Peťa