klara.sysova

6. 6. 2019

Dobrý večer,
jsem úplná začátečnice, i dotaz bude začátečnický:-) - celkem se mi podařilo ušít dle Vašeho střihu legíny, ale po přečtení Vašich rad a tipů jsem pochopila, že by bylo fajn mít overlock na začišťování (mám si dokoupit patku s ořezem, nebo bez ořezu a raději ručně ostřihnout?) a zároveň kráčející patku (u mého stroje nelze snížit přítlak patky), asi ta stávající patka tlačí příliš na látku a ta horní vrstva mi utíká doleva - ale to je možná mojí nešikovností. Obě patky naráz se vylučují - jak to vyřešit?
Děkuji za odpověď
Klára Sysová

Peťa z Prošikulky.cz

10. 6. 2019

Dobrý den Kláro, na začátek bychom se měly sladit, o jakém stroji mluvíme. Pokud budete mít overlock, pak tam je vždy nůž k ořezu látky a Vy ho můžete v případě potřeby "vypnout", aby nějakou část neořezával. Takže u overlocků se nevybírá patka s ořezem nebo bez. Pokud mluvíme o klasickém stroji, pak jsou v dnešní době v nabídce obchodů i overlockové patky s ořezem, jak píšete. Pravděpodobně to může být v nějakých situacích dobrý pomocník, je ale nutno podotknout, že klasický stroj (i když z nějakým tzv. overlockovým stehem) Vám klasický overlock nenahradí. V overlocku máte 4 nitě, dvě jehly a ten steh, který overlock vytváří, je velmi specifický. V klasickém stroji máte standardně jednu jehlu a dvě nitě (spodní a vrchní) a tím prostě vlastností skutečného stehu jako na overlocku nedocílíte. Takže se obávám, že i overlocková patka s ořezem bude spíš marketingový tah, ale ve skutečnosti Vám to bůhvíjak na funkčnosti toho stehu nepomůže. Nicméně, s takovou patkou ani overlockovým stehem na klasickém stroji zkušenost nemám, takže rozhodnutí je na Vás. Do doby, než jsem si pořídila overclok, jsem dlouho šila na obyčejném šicím stroji, který uměl jen rovný steh a cikcak a i na úplety jsem si s ním vystačila... Co se toho přítlaku patky týká, tak pokud nemáte na stroji možnost změny přítlaku patky, pak doporučuji pořídit tu kráčející patku. Ta naopak význam má a při správné technice šití Vám skutečně pomůže. Hezký den, Peťa

hanka.tomankova

13. 9. 2019

Dobrý večer Peťo!
Předem bych Vám chtěla velmi poděkovat za Vaši práci a ochotu se podělit o Vaše zkušenosti a dovednosti i s námi ostatními. Ale k věci... Se šitím na stroji prakticky začínám a mám nachystaný Váš střih na dětské legíny, látku mám bavlněný úplet s 5% elastanu a pro jistotu jsem koupila kráčející patku i když na stroji mohu regulovat přítlak patky (nejsem si jistá, jak přesně nastavit..) Ovšem otázkou pro mně zůstává síla napnutí spodní nitě. Pokud použiji kráčející patku, je třeba ještě uvolnit napětí spodní nitě nebo to řeší tato patka? A nebo řeší jen a pouze posun látky a i s kráčející patkou je třeba napnutí spodní nitě snížit?
A otázka ohledně střihu látky... látku jsem po zakoupení vysrážela a vyžehlila, ale pořád se mi okraje látky hodně kroutí. Pomůže střih přenést dále od okraje a nebo to nemá vliv a látka se stejně po odstřižení opět na okrajích bude kroutit? Jako začátečnici mě šití takových okrajů trochu děsí.
Omlouvám se za asi velmi začátečnické dotazy, ale nedaří se mi tyto informace dohledat ve srozumitelné formě nikde jinde. Snad jsou mé dotazy alespoň trochu srozumitelné a předem velice děkuji za odpověď!

S pozdravem Hanka

Peťa z Prošikulky.cz

13. 9. 2019

Dobrý den Hanko, děkuji za pochvalu, jsem ráda, že jsou mé návody a tipy užitečné. :) Co se Vašich dotazů týká... Kráčející patka řeší posun látky, aby se Vám úplety "nevytahaly", takže i s kráčející patkou je potřeba napětí nitě poupravit. Neřeknu Vám přesně kolik, protože každý stroj to má malinko jinak a i každá látka si žádá trochu jiné napětí nitě. Nejlepší je na odstřižku té konkrétní látky šití vyzkoušet (i v několika směrech), abyste viděla, jestli se šev vytahuje nebo ne. A k okrajům. Látka se kroutí pouze podél střižního okraje po vyprání. Takže pokud střih napolohujete dál, od pokrouceného okraje, tak po odstřižení zůstane rovná (nebo se bude kroutit minimálně). Snad jsem Vám alespoň trošku pomohla. Pokud byste potřebovala ještě poradit, neváhejte se na mě prosím kdykoliv znovu obrátit. Mějte se hezky, Peťa