Peťa z Prošikulky.cz

21. 6. 2021

Tento dotaz byl zkopírován z e-mailu, aby zde v Poradně spolu s odpovědí zůstal veřejně přístupný pro všechny, kteří řeší stejný problém.

Hezký den paní Petro,

dlouho se chystám Vás kontaktovat s prosbou o pomoc. Jsem začínající nadšenec šití a už nějakou dobu se snažím najít ideální střih na dámské triko. Zakoupila jsem si několik střihů a použila několik metů látky, z kterých nakonec vzniknul nepodařený výrobek. Nakonec jsem narazila na Váš střih zdarma ke stažení, a konečně se mi povedlo ušít nositelné triko, bez větších úprav. Narazila jsem ale na jeden problém... Mám větší obvod hrudníku a potřebuji přidat pár milimetrů k střihu. Co je ovšem problematické je už tak široký rukáv, který bych ráda zúžila, ale tyto dva díly by pak na sebe nenavazovaly. Chtěla bych se tedy zeptat. Když přidám šířku hrudníku, musím přidat i k rukávu, nebo je na tenhle problém nějaké řešení, aby byl výsledný rukáv víc přiléhavý?

Jestli jste dočetla až do konce, budu ráda za jakoukoliv pomoc :-D.

S pozdravem Tereza M.

PS: děkuji za návod na šití trika, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých poznatků a v brzké době se chystám pořídit si i Vaši knihu a posunout tak své šicí dovednosti :-).

Peťa z Prošikulky.cz

21. 6. 2021

Dobrý den paní Matušková,

na začátku je potřeba oddělit úpravu trupu (přední a zadní díl) od úpravy rukávu. Obě úpravy lze dělat samostatně, nezávisle jedna na druhé.

Přidávám sem dva nákresy, které jsem pro Vás vyhotovila. Jde o dvě možnosti z mnoha, jak pro Vás střih upravit.

V obou nákresech je upravená hrudní šířka tak, aby zůstala zachována délka průramku (resp. jeho obvod).

V prvním nákresu je boční křivka ve směru od pasu k průramku posunuta lehce nahoru a také lehce do strany. Tím dojde k rozšíření hrudní šířky. Do jakého přesně místa musíte obě křivky posunout zjistíte tak, že si změříte původní dílku průramku a během posunu křivek budete postupovat tak, aby tato délka zůstala zachována i v nově vytvarovaném průramku. Takto upravený střih je v hrudní šířce rozšířený a lze do něj všít původní neupravený rukáv. ​​

V druhém nákresu je současně zúžen také rukáv. Zúžení rukávu provádíme tak, že rukávové švy rovnáme a dochází k celkovému zúžení střihu. Současně ale musíme také zvyšovat výšku rukávové hlavice (posouvat vrchol rukávové hlavice směrem nahoru), aby zůstala zachována původní délka rukávové hlavice. ​

Snad Vám vysvětlení i ​​rady pomohou. Mějte se hezky, Peťa