Peťa z Prošikulky.cz

13. 3. 2018

Potřebujete poradit jak ušít dětskou nebo dámskou mikinu BASIC, z čeho, nebo jen hledáte střih na dětskou mikinu nebo střih na dámskou mikinu jednoduchého střihu? Pak se neváhejte ptát v této sekci poradny. 

barbora.pacikova

12. 4. 2020

Dobry den, bude mi na tuto mikinu veľkosti 38 stačiť 1m látky sirokej 160cm + ina latka na patenty? Vdaka

Peťa z Prošikulky.cz

13. 4. 2020

Dobrý den Barboro, trochu bych se bála, že 1 m bude hodně hraniční a záleží na tom, jestli můžete dát jeden rukáv po směru žeber a druhý obráceně nebo kvůli vzoru látky musíte respektovat jeden směr, abyste motiv například na jednom rukávu neměla vzhůru nohami. Řekla bych, že úplné minimum je 1,2 m, méně bych raději nebrala, abyste měla možnost díly dobře napolohovat. Mějte se hezky, Peťa

sansilka

15. 4. 2020

Dobrý den,

koupila jsem si u vás střih na dámskou basic mikinu a po slepení střihu velikosti 34 jsem zjistila, že jsou hodně široké rukávy. Takto široké nemům u žádné mikiny. Opravdu je to takto v pořádku? Když koukám na vaší fotku, tak dle mě nemáte tak široké rukávy. Děkuji za odpověď.

Peťa z Prošikulky.cz

15. 4. 2020

Dobrý den, rukávy jsou široké, jako na fotkách. Můžete si rukávy snadno podle svých představ zúžit, pokud máte raději jiný typ střihu. U úprav rukávů je potřeba rozmyslet, jestli je potřeba upravit pouze rukáv, nebo je potřeba upravit také velikost průramku. Pokud jsem o pouhé zúžení rukávu, pak je to možné velmi snadno úpravou rukávových švů bez dalších změn (obr. 1). Na obr. 2 je rukáv jednoduše rozstřihnutý ve svém středu a středová část rukávu je celkově odstřižena. Tak dojde k celkovému zúžení rukávu v celé délce. Zároveň dojde také k malému zmenšení rukávové hlavice. Pak tedy musí následovat úprava na obr. 3 a to zvětšení obvodu rukávové hlavice (zvýšení), aby se mohl rukáv do průramku všít. Jestliže je však velký i průramek, je možné ponechat úpravu z obrázku 2 a zmenšit průramek v předním i zadním dílu, jako je to na obrázku 4. Tam dojde k rozstřižení dílu a jeho přeložení přes sebe a tím se průramek zmenší. (obr. 5). Pokud zúžení rukávu z úpravy na obrázku 2 pomohlo, ale obvod rukávové hlavice je stále velký, je možné rukávovou hlavici ještě snížit (obr. 6). Tím je ponechaná zúžená šířka rukávu a dojde ke snížení a zkrácení rukávové hlavice. Po této dvojité úpravě je tedy potřeba zmenšit i průramek v předním a zadním dílu (viz. obr. 4 a 5). Obvod rukávové hlavice by měl být u středně silných pletenin stejný, nebo cca až o 2 cm delší, než je obvod průramku. Průramek ve své základní podobě (pokud nejde o design nebo modelaci) nesmí být větší, než je obvod rukávové hlavice. Hezký den, Peťa Jak upravit střih rukávu

Veronika R.

28. 1. 2022

Dobrý den,

po vystřižení střihu (BASIC dámská mikina) pro velikost 52 jsem přední a zadní díl přiložila k sobě a vůbec mi na sebe nesedí ramenní švy. Přední díl je v ramnním švu zhruba o 10 cm vyšší. Střihy jsem vytisknula na A0 (ve slepování tedy problém být nemůže) a kontrolovala jsem velikost kontrolního čtverce (v měřítku tisku problém být nemůže).

Děkuji za případné odpovědi
Verča

Peťa z Prošikulky.cz

21. 2. 2022

Dobrý den,

takto je to v pořádku. Jde o konstrukční designový záměr. Vzhledem k současnosti a ohnutým zádům a vtočeným ramenům je toto zpracování v pořádku.

Hezký den, Peťa

Lidka V.

11. 3. 2024

Dobry den,
jakou mam prosim zvolit velikost, pokud mam mala ramena vel. 34, pres hrudnik mam vsak velikost 38-40. Muzete mi poradit s pripadnou upravou strihu?
Predem dekuji
Pekny den
Lidka

Peťa z Prošikulky.cz

17. 4. 2024

Dobrý den, v zásadě máte dvě možnosti. Jednu složitější, ale technicky správnější je, že si střih vytáhnete ve velikosti 34 (kvůli ramenům) a střih postupně od spodní linie nastříháte a spodní část střihu od sebe postupně oddalujete do vějířku. Tím získáte více prostoru pro hrudník, ale proporčně také větší objem v pase a v bocích. Takže pak musí následně přichází ještě další úprava a to je zúžení pasové linie a linie boků. Druhou možností je vycházet se velikosti 38-40 dle Vašeho hrudníku a naopak zkrátit délku náramenice od strany náležící k rukávu. Tím zkrátíte ramenní šev, ale zbytek střihu zůstane stejný. V takovém případě je pak dobré zvážit, jestli nebude potřeba prodloužit rukáv a případně rukávovou hlavici, aby pasovala do upraveného průramku. Hezký den, Petra