Michaela.Ilko

19. 2. 2018

Dobrý den, moc prosím o radu. Nejsem úplný začátečník, co se týče šití, nicméně to, co chci ušít jsem prozatím ještě nešila :-). Chci si ušít nový potah na sporťák - kočárek a trochu tápu.
Látku - kočárkovinu mám vybranou, nicméně aby stříška dobře držela, tak se tam šijí tunely, do kterých nevím zda mám dát paspulku (jestli udrží tvar) anebo metrážovou kostici?
Dále kolem okrajů kočárkoviny se našívá po celém obvodu látka (patrně asi kvůli namáhaným okrajům?) Nevím, zda to má být lemovka? A pružná nebo pevná?
A pak, vložka do kočárku by patrně měla být z jiného materiálu než kočárkovina...takže 100% bavlna? Nebo použít jiný materiál? A dovnitř vatelín nebo podobný materiál? Snad je to všechno co zatím tak nějak nevím. Budu moc ráda, jestli mi poradíte. Děkuji za jakoukoliv odezvu. Míša

Peťa z Prošikulky.cz

20. 2. 2018

Dobrý den Míšo, na začátek musím říct, že jsme potah na kočárek také nikdy nešila. :) Co se týká udržení tvaru stříšky, paspulka stačit určitě nebude. Nevím, jestli se náhodou neprodávájí nějaké speciálně obruče do kočárků, ale viděla bych to určitě na nějakou velmi pevnou kosticovou výztuž jako je třeba tato: Kostice v metráži. kočárkovinu bych lemovala nějakou nepružnou lemovkou nebo tkalounem. Kočárkovina sama o sobě není pružná, proto není důvod ji lemovat pružným materiálem. Co se týká vložky do kočárku, tam záleží na tom, co je pro Vás prioritou. Jestli má být vložka jako ochrana kočárku, před nechtěným politím apod. Pak by byla vhodná nějaká kočárkovina se zátěrem, ale musíme si uvědomit, že kočárkovina není přírodní materiál a "nedychá", proto bych se této variantě spíš vyhnula a volila bych bavlněné tkaniny. Když dítě v kočárku přikryjete, aby nebylo chudák jako v pláštěnce, ale aby materiály kolem něj pohlcovaly vlhkost. Pokud budete vložku šít z bavlněného plátna, určitě látku před šitím vysrážejte, aby se Vám po prvním vyprání ušitá vložka do kočárku nezdeformovala. A jakou zvolit výplň vložky? Můžete dát silnou vrstvu vatelínu (počítejte s tím, že se po vyprání vatelín trochu ztenčí) nebo můžete dát slabší molitan, pak ale bude potřeba vložku do kočárku prát na šetrný program a ne moc často, protože by se Vám molitan brzy vydrolil. Mějte se hezky, Peťa