Lucie.Podrouzkova

27. 5. 2018

Dobrý den,

mohu požádat o radu, jak olemovat trička okolo krku, aby vypadala stejně krásně jako na Vašich fotkách? Jaká je optimální šířka dle Vašich zkušeností na lemovací proužek?
Pořád mám lem kdesi povolený, jako by vyvalený, nechce mi krásné lehnout bez vlnění se. Pokud je to alespoň trochu srozumitelné.

Děkuji za radu.
Lucie Podroužková

Peťa z Prošikulky.cz

28. 5. 2018

Dobrý den Lucie, asi Vás trochu zklamu, ale neexistuje na to bohužel obecné doporučení, které by bylo vždy platné. Šířku volím většinou 3,5 cm, pokud lemuji proužkem úpletu. Při lemování patentem (nápletem) volím šířku proužku 4 cm. Co se délky týká, většinou jakš-takš funguje pravidlo násobení obvodu hotového ušitého průkrčníku *0,8 . Úplety, které ale nejsou tolik pružné, často potřebují násobit číslem 0,85. Náplet v některých případech naopak stačí kratší, protože je velmi pružný, a tak se stává, že stačí třeba i *0,70 (nebo 0,75). Bohužel ani tato čísla neplatí vždy. Každý úplet je jiný a co platí u jednoho bohužel nemusí fungovat u druhého. Rozdíly také najdeme v chování u dámských oděvů (kde je celková délka průkrčníku větší) a dětských oděvů. Hodně také záleží na tom, jak nám šije stroj a jak "dovolí" proužku si do průkrčníku lehnout. Já toto již poznám při šití. Když lemuji, tak si podle hodnot výše připravím potřebný proužek a našpendlím do průkrčníku. Většinou již v tento moment umím říct, jestli to bude sedět, nebo ne. Už to poznám podle toho, jak se proužek napíná nebo nenapíná. Pokud proužek všijete a zjistíte, že to není ono, doporučuji neváhat a proužek vypárat a zkusit to s jinou délkou znovu. Špatně olemovaný průkrčník na sebe totiž poutá obrovskou pozornost a dokáže celou Vaši práci shodit... Šití obecně je o určité zkušenosti a o množství našitých kousků. Bohužel jsou šicí dovednosti nepřenositelné a spoustu z nich si člověk musí opravdu získat až časem. Je to prostě řemeslo. :) Snad jsem Vám pomohla alespoň trošku pomohla, mějte se hezky, Peťa

pb.pet

19. 8. 2019

Dobrý den, chtěla jsem Vás moc poprosit o radu. Ráda bych věděla, kde dělám chybu při lemování průkrčníku proužkem úpletem. Proužek do průkrčníku pěkně sedne, nikde neodstává nevlní se a není shrnutý, zkrátka na první pohled vypadá dobře. Drobný problém nastává při nošení, kdy lem průkrčníku na ramenou mírně odstává nahoru a nepřilehne ke krku. Nevím zda je problém ve špatné délce proužku či špatně střiženém výstřihu, či úplně jinde.
Děkuji za pomoc a cenné rady.
S pozdravem
Petra

Peťa z Prošikulky.cz

21. 8. 2019

Dobrý den Petro, pokud lem v nějakém místě odstává, pak je to známka toho, že je lem příliš dlouhý. Zkuste jej příště o 1 nebo 2 cm zkrátit (podle toho, o kolik Vám lem na krku odstává) a určitě pak bude sedět daleko lépe. Druhou, méně ravděpodobnou možností je, že je lem příliš široký (šířka proužku před našitím je více než 4 cm) - velmi široké lemy totiž není možné všít tak, aby průkrčník nestahovaly a nebo aby neodstávaly - vznikají tak spíš malé "stojáčky". Hezký den, Peťa

pb.pet

22. 8. 2019

Děkuji za cennou radu. Opravdu byl lem příliš dlouhý. Průkrčník jsem přešil a nyní krásně přilne ke krku. Děkuji za váš web, skvělá práce.

Peťa z Prošikulky.cz

22. 8. 2019

Super, to jsem moc ráda, že Vám to pomohlo! Mějte se hezky, Peťa