LEGÍNY, YOGA – Střih na dámské nebo dětské legíny – jednoduché nebo sportovní

Úvodní stránka Fóra Šití Dotazy ke konkrétním střihům LEGÍNY, YOGA – Střih na dámské nebo dětské legíny – jednoduché nebo sportovní

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Peťa Peťa a poslední změna proběhla před 7 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #12023
  Peťa
  Peťa
  Správce

  Potřebujete poradit jak ušít dětské nebo dámské legíny? Z čeho šít nebo máte jakékoliv jiné otázky týkající se střihu nebo šití legín či tepláků? Pak se neváhejte ptát v této sekci poradny.

  Doporučuji také přečíst tyto 2 podrobné články, které by vám mohli pomoct:

  Pro zasílání dotazů a komentování je nutné se přihlásit tady: Můj účet. Mějte se hezky, Peťa

  → Střih na dámské legíny jednoduché

  → Střih na dětské legíny jednoduché

  → Střih na dámské sportovní legíny YOGA

   

  Střih a návod na dámské legínyStřih na dětské legínyStřih na dámské sportovní legíny

 • #12042
  Profilový obrázek
  _petra_
  Účastník

  Dobrý den, chci se zeptat, u střihů je uvedená doporučená výška postavy 168 cm. A když je žena vyšší než 168 cm, tak se jen prodlouží délka nohavic? Nebo ještě něco se změní?

  • #12045
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den,

   stačí jen prodloužit délku nohavic. Přibližně v místě kolene rozstřihnete PD i ZD a posunete od sebe díly nohavic dle potřebného prodloužení. Tedy změříte si na ženě délku krokového švu (od rozkroku ke kotníku) a tuto nameřeneou délku potřebujete nanést na krokový šev na střihu. Pokud byste neprodlužovala v místě kolene ale u spodního lemu nohavice, celá nohavice by se hodně zúžila a poté by na noze škrtila.

   Mějte se hezky, Peťa

 • #12874
  Profilový obrázek
  t.kostelnikova
  Účastník

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně střihu na dámské sportovní legíny: ty kolečka na jednotlivých dílech se mají překrývat? Asi tomu dobře nerozumím 🙁 v návodu se píše srovnejte vždy stejné body na sebe.

  díky za odpověď

  Terka

  • #12875
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý večer Terko,

   ano, sportovní legíny jsou ještě konstruované postaru… Tam prosím složte kruhy na sebe 🙂

   Mějte se hezky, Peťa

 • #12886
  Profilový obrázek
  eli.typltova
  Účastník

  Dobrý den,
  při nošení legín dceři pravidelně praskají sedové švy. Předpokládám, že mám špatně nastavený overlock. Můžete mi prosím poradit, jak nastavit nit, případně čím to může být?
  Děkuji
  Eliška

  • #12897
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den Eliško,

   sedový šev praská, pokud je zvolený steh málo pružný. Pokud šijete na overlocku, doporučuji upravit napětí nití, které jsou do jehel.

   Mějte se hezky, Peťa

 • #13453
  Profilový obrázek
  m.knotova
  Účastník

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit. Ve střihu pro legíny jsou rozděleny přední a zadní díl, ve videu a návodu máte elegantnější řešení, že máte přední a zadní díl v jednom kusu. Mohu si připravit zadní a přední díl, položit je vedle sebe a udělat z toho jeden střih pro jednu nohavici a nebo se to takto vyřešit nemůže? Pokud to píšu jako tatar… můj dotaz zní, jakým způsobem mohu z dvou dílů udělat jeden 🙂

  Děkuji.

  Mirka

  • #13454
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den Mirko,

   u dámských legín vždy doporučuji mít střih kde jsou přední a zadní díl zvlášť. Když se na oba díly podíváte a složíte je bočními švy vedle sebe, pak uvidíte, že u pasu je jakoby vykrojený klín. Ve skutečnosti je to přenesený pasový záševek, protože my ženy jsme tvarované a máme rozdíl mezi obvodem pasu a obvodem boků, narozdíl od dětí, u nichž rozdíl mezi pasem a boky není tak velký, proto mohou mít legíny z jednoho dílu (pd a zd). Pokud ale nechcete, aby se Vám v oblasti bříška legíny krabatily nebo dělaly různé podivné kapsy, pak si zbytečně práci nezjednodušujte a doporučuji střih ponechat ve dvou dílech – přední a zadní zvlášť. Pokud byste přeci jen trvala na tom, že chcete mít přední a zadní díl v jednom kuse (např. kvůli vzoru), pak položíte přední a zadní díl vedle sebe tak, aby se boční švy od konců nohavic hezky stýkaly. U pasu Vám vnikne záševek, který buď můžete odšít, jako klasický záševek, nebo ho prostě ponechat a pas potom více stáhnout gumou, protože šířku pasu díky složenému střihu rozšíříte.

   Kdyby bylo cokoliv nejasného, kdykoliv opět napište…

   Mějte se hezky 🙂
   Peťa

   • #13455
    Profilový obrázek
    m.knotova
    Účastník

    Aha, tak už je mi to jasné. Zmátlo mě, že v návodu (zrychleném) pro pruhaté legíny máte i pro dospěláky jeden díl. Teď už je mi vše jasné, tak jen brzo odejít z práce a bude zábava.

    Děkuji za vysvětlení.

    Mirka

    • #13457
     Peťa
     Peťa
     Správce

     Jasně, ona ta zrychlená metoda je šitá na dětských legínách, ale jak je máme s dcerou stejné, tak je to matoucí… kdyby cokoliv, zase se ozvěte 🙂

     Mějte se krásně, Peťa

 • #20916
  Profilový obrázek
  klaraha55
  Účastník

  Dobrý den,
  potřebovala bych poradit, vystřihla jsem si střih a teď nevím kde odstřihnout pásek.. vel. 98
  Děkuji za odpověď 🙂

  • #20920
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den Kláro,

   pásek se neodstříhává. Střih vystřihněte podle plné čáry, po přerušované linii poté pásek jednoduše podehnete do rubu a prošijete.

   Mějte se hezky, Peťa

 • #51255
  Profilový obrázek
  František S.
  Účastník

  Dobrý den Peťo, já se také zeptám na pásek. Pokud bych jej chtěl mít zvlášť jako je ve videonávodu na dětské legíny, kolik prosím mám ubrat na výšce pasu, který je označen na střihu? Po linii zahnutí nebo ještě jednou tolik? Jde mi o našívání pásku na overlocku bez vložené gumy, kterou navleču po odšití. A jak vysoký prosím máte pásek ve videu? Děkuji moc. František S.

  • #51257
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den,

   výška pásku se volí podle šíře gumy. Já používám 3 cm širokou gumu, takže šířka pasového límce je:

   2*3 + 2 (na švový přídavek) + 1 (na volnost při přehýbání látky) = 9 cm

   Výška hotového (přehnutého) pasového límce je pak 3,5 – 4 cm

   U střihu na legíny musíte odebrat 2x zaznačený pásek, protože pásek vznikne na přehybu látky.

   Hezký den, Peťa

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Nelze přidávat komentáře.