krum.andrea

30. 8. 2018

Dobrý den ,díky dceři jsem se rozhodla o šití běžného oblečení ,jako je tričko mikina a legíny. Ve 14letech máme docela problém sehnat padnoucí oblečení.Právě jsem se dokoukala jak upravujete střih na tričko ,ale já jsem dostala do ruk střih na legíny a má to jenom jeden díl - polovinu celkového výrobku .Prosím o radu jak se upravují tyto druhy střihů i třeba u tiček a mikin pokud to je.
Jinak se mi vaše videa velice líbí a věřím, že to nebude poslední moje prosba o pomoc.
S pozdravem a děkuji. Krumniklová Andrea

Peťa z Prošikulky.cz

31. 8. 2018

Dobrý den paní Krumniklová, úprava střihu legín je velmi jednoduchá. Nejprve si změříte na postavě krokovou délku (od rozkroku po kotníky) a tuto délku porovnáte s papírovým střihem. Na střihu si na krokovém švu také zakreslete umístění kolenní přímky (neměřte na postavě od rozkroku doprostřed kolene). Poté si změřte sedovou délku, ta se měří při posazení na rovné podložce (na židli, na stole) - od stolu do pasu (nebo kousek níž, podle toho, jak vysoké legíny chcete mít). Tuto délku porovnejte se sedovou délkou na střihu - od rozkroku kolmicí nahoru k pasové linii. Když máte zakreslené umístění pasu, kolen i kotníků. Naměřte si na dítěti obvodové rozměry - obvod pasu, obvod kolene, obvod kotníku a tyto rozměry zaneste na střih do Vašich vyznačených linií pro délku oděvu, kolenní linii a pasovou linii. Tímto způsobem máte upravený střih na legíny přímo na míru. Úpravy střihu na jednoduché tričko nebo mikinu jsem detailně popsala ve videu: https://www.prosikulky.cz/jak-upravit-strih/ Mějte se hezky, Peťa

Švadlenka

9. 10. 2018

Dobrý den,

měla bych prosím dotaz ohledně Vašeho střihu na leginy:
O kolik máte střih legin na obvodu sedu menší na střihu než skutečný obvod sedu podle velikosti.?
A podle čeho se u Vašich střihů legin volí správná velikost?

Vysvětlím proč se ptám.
Chci dceři ušít leginy, protože je hubená a nohatá a konfekční leginy buď nemá upnuté nebo jí jsou krátké. Koupila jsem si střih na leginy, ale u nich se neuvádí velikosti podle obvodu sedu dítěte, ale obvodu sedu a ostatních měr střihu a to mi přijde pro mě nesrozumitelné a nepochopitelné při výběru správné velikosti. Pak je problém, že když je budu chtít ušít např neteři jako dárek, nemám se, podle mne, podle čeho řídit. Jsem normálně zvyklá, že u střihů kombinuji velikostní míry v délce a šířce střihu podle dítěte (baculaté a malé / hubené a dlouhé).
U Vašich legin jsem našla normální velikostní tabulky a to je mi sympatické a dává mi to naději, že pro mne budou pochopitelné. Ale pro jistotu se ptám, abych si nekoupila zase něco s čím si pak nebudu vědět rady.
Jsem vyučená v oboru (mám oděvní průmyslovku), tak si myslím, že si dokážu poradit s kde čím. Dělat střihy mě ale nebaví, tak si je ráda koupím od někoho, koho to baví. Ale chci koupit něco, co mi bude k užitku.

Předem moc děkuji za Váš čas s odpovědí.

Děkuji

Peťa z Prošikulky.cz

9. 10. 2018

Dobrý den, v sedové šířce je volnostní přídavek v rozpětí -6 cm až -8 cm a to v závislosti na velikosti střihu. U menších velikostí pro malé děti je volnostní přídavek -6 cm, u slečen je to -8 cm. Střih doporučuji volit podle obvodu sedu, kde je potřeba aby dítěti legíny dobře seděly a kde je nejobtížněji provádějí případné úpravy. Délku si jednoduše přizpůsobíte podle konkrétního dítěte. Pokud má slečna obvod sedu např. 69 cm, pak zvolíte velikost 128. Sedová šířka u legín je pak 62.5 cm. Poměříte si na dítěti krokovou délku a tu nanesete na příslušném střihu - střih pak podle potřeby buď jednoduše prodloužíte nebo zúžíte. Pokud byste měla případné další otázky, neváhejte se mě prosím opět kdykoliv zeptat. Mějte se hezky, Peťa

Švadlenka

3. 4. 2019

Dobrý den,

Prosím, jsem začátečník a tak nemám zkušenost s úpravou střihů. Můžete mě, prosím, poradit?

Dcera, 2 roky. Výškou by potřebovala na délku velikost cca 90. Ale v pase má jen 41,5cm, což tak odpovídá velikost 74. Zvolit tedy velikost jakou? A pokud bych zvolila tu nejmenší tedy 80, tak stačí na délku prostě jen prodloužit dole?

Děkuji

Peťa z Prošikulky.cz

3. 4. 2019

Dobrý den, ve Vašem případě bych volila spíš naopak velikost střihu podle výšky dítěte a pas a sed bych zúžila podle tělesných rozměrů Vaší dcery. Viz. obrázek. Mějte se hezky, PeťaJak upravit střih na legíny

radka.hankova

8. 2. 2020

Dobrý den,
Prosím pěkně o radu k úpravě střihu na legíny při použití různých materiálů...
Vyladila jsem si střih na přiléhavé legíny (což nebylo zadarmo, neboť mám velmi nekonfekční postavu). Šila jsem z bavlněného úpletu s elastanem (180 a 200 g/m2). Chtěla bych si ušít ještě jedny z prémiového funkčního úpletu s počesem a jedny z microfreshe s počesem. Oba tyto materiály jsou silnější a trochu míň pruží. O kolik byste, odhadem, střih rozšířila? Cca o jednu konfekční velikost? (Moje legíny by měly po zprůměrování rozměrů velikost cca 38.) Bojím se do té drahé krásy střihnout :)
Děkuji
Radka

Peťa z Prošikulky.cz

10. 2. 2020

Dobrý den Radko, přidala bych o 1 cm více pro švové přídavky v bočních švech a o 1,5 - 2 cm bych zvýšila pas. Dobře bych vše nastehovala po původních liniích šití a pokud by pro tyto materiály bylo potřeba někde popustit, měla bych k tomu dostatek prostoru ve větších švových přídavcích v bocích a ve zvýšeném pasu. Hezký den, Peťa

radka.hankova

10. 2. 2020

Tisíceré díky!