
Vzpomínáte si na mé háčkované nákrčníky nebo čepici s chytovým vzorem?



Všechny tři výrobky jsem pletla v kruhových řadách. Po zveřejnění těchto návodů jste mi psali spoustu vzkazů s dotazem, jak se plete chytový vzor (angl. brioche stitch) v rovných, nikoliv v kruhových řadách. A tak jsem se rozhodla pro vás návod na chytový vzor pletený v řadách natočit a sepsat. Tento velmi pružný patent pletený v rovných řadách tak můžete použít například jako spodní lem na propínacím svetříku nebo s ním uplést celou rovnou šálu.

Postup pletení:
- nahodíme lichý počet ok
- 1. řada: *1 oko hladce, 1 oko obrace*
- 2. řada: 1 oko hladce, *k1b, 1 oko obrace*, poslední oko pleteme hladce (poslední oko v řadě pleteme klasicky hladce nebo obrace, nikoliv do oka z předchozí řady. První oko každé řady pletu hladce)
- 3. řada: 1 oko hladce, *1 oko obrace, k1b*, poslední oko pleteme jednoduše obrace
- opakujeme střídání 2. a 3 řady. Oka pleteme tak jak se jeví, všechna ok pletená hladce pleteme jako k1b, všechna oka nad obrace pleteme jednoduše také obrace
- celý postup je názorně natočený v tomto novém videu: Návod na chytový vzor pletený v rovných řadách
Poznámka:
- k1b (z angl. knit one below) = oko pleme hladce do smyčky oka z předchozí řady, podrobný postup najdete v tomto videu: Chytový patent – pletení hladce a obrace do oka z předchozí řady
Návod na pletení chytové vzoru (brioche) v kruhových řadách:
Chytový vzor, ať už je pletený v rovných nebo kruhových řadách, se hodí jako zajímavý velmi pružný patent. Využijete jej například u pletení pružných nákrčníků nebo čepic, kdy tímto vzorem brioche pleteme celý výrobek. Hodit se ale bude také třeba u lemů ponožek nebo rukavic, které nebudou škrtit ani padat.

Mějte se krásně,
Peťa



Stojí za přečtení:
- Jak slepit střih
- Čím a jak překreslit střih na látku
- Jak upravit střih na míru
- Jak proporcionálně zvětšit nebo zmenšit střih
- Jak stehovat látku
- Jak vybrat jehlu do šicího stroje
- Šití pružných látek na běžném šicím stroji - 4 kroky k dosažení skvělých výsledků
- 5 šicích pomůcek, které v galanterii nepořídíte
- Jak vybrat šicí stroj - 5 tipů k vaší spokojenosti
Dobrý den,
nemám komentář, protože zde je vše perfektní bez jakýchkoliv dalších komentářů. Ale mám prosbu, jestli byste neměli nějaký nápad na řešení následujícího prblému. Mám žíhanou vlnu. Ráda bych z ní vestu na rozepínání. Mám upletená záda v celé šířce a nyná řeším, jak uplést dva přední díly tak, aby žíhané proužky byly ve stejné šíři jako na zádech. Na přednícg dílech v poloviční šířce se mi logicky šíře žíhání násobí cca dvěmi. Rozumíte mi? Nemáte nějaký fígl, jak třeba plést celou šířku najednou a rovnou to v prostřed nějak uzavírat, aby se pletenina rozdělovala na dva díly … omlouvám se za zmatečný popis, pokud bude třeba , ráda to ještě doplním.
Děkuji a jsem s pozdravem
Martina
Dobrý den Martino,
omlouvám se za pozdní odpověď, ale vím přesně, co máte na mysli. Řešení existuje, ale chce to trochu praxe, protože to v podstatě znamená, že upletete přední díl v jednom kuse a pak ho rozstřihnete. Jde o pletení s tzv. můstkem.
Přesný návod najdete např. v tomto videu:
https://www.youtube.com/watch?v=buKv6Wg8TcY
nebo můžete ještě mrknout na český popis zde:
https://www.youtube.com/watch?v=sDran3xnEdQ&list=PLUVH_Jikmy2_tDGoT5ZwL_gxOhZFpoFSE&index=3
Mějte se hezky, Peťa