Návod jak ušít plyšovou hračku (střih na hračku ZDARMA)

V minulém článku jsem uveřejnila střih na dětskou hračku – mumínka zdarma a dnes mám pro vás další střih zdarma. Tentokrát je to střih na plyšového králíčka. A součástí je samozřejmě také podrobný návod jak ušít plyšového králíčka. Protože už ale skoro týden ležím s virózou v posteli, bude návod doplněn během pár dnů. Zatím tedy jen střih na hračku zdarma… Nicméně, pokud budete mít v pátek 26.7. ráno čas, tak mě uvidíte na ČT2 v pořadu Dobré ráno, kde budu právě o této hračce mluvit. Pořad poběží od 6:00 do 8:30 a bude poté dostupný i v archivu české televize na internetu i na iVysílání. Odkaz na pořad vám sem později pro zajímavost vložím. Tak vysílání už je zdárně za námi a vy se na něj můžete podívat v Archivu České televize nebo přímo tady: Ručně vyráběné hračky v Dobrém ránu České televize Do vysílacího času se nám bohužel nepodařilo tohoto králíčka vměstnat, ale netruchlete. Návod vám sem doplním co nejdříve…

Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

 

Návod jak ušít dětskou hračku – doporučený materiál:

Pokud se budeme bavit o dětských hračkách, pak bychom rozhodně neměli opomíjet zdravotní hledisko. Určitě doporučuji vybírat látky i další materiály, který mají atest pro děti do tří let. Takto certifikované najdete nejen látky, ale také výplně.

Pokud budete šít hračku pro větší dítko nebo klidně i jen jako dekoraci, pak už se nemusíte nijak zvlášť omezovat. Můžete dokonce zužitkovat odstřižky látek, rozstříhat nenošené tričko a nebo třeba vdechnout nový život potrhanému ubrusu po babičce.

Jestliže chcete ušít hračku pro miminko, kojence nebo batole, pak se vyvarujte různým korálkům a jiným ozdůbkám, které by dítko mohlo rozkousnout, spolknout a nebo vdechnout. Pro mrňousky také můžete sehnat různé komponenty, které hračku “zatraktivní”. Může jít o různá chrastítka, pískátka ale sehnat můžete klidně i hrací strojek.

Já jsem například a zkoušku pořídila:

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma

Co se výplně týká, máme opět několik možností. Z umělých vláken mohu doporučit tzv. duté vlákno, což je polyester. Jeho výhodou je, že se dá prát v pračce a má vysokou životnost. Pokud jste spíše na přírodní materiály (a já je vřele doporučuji), pak určitě vyzkoušet tzv. bavlněnou vatu – jde o 100% přírodní materiál – bavlněná vlákna, která jsou na omak extrémně příjemná a měkká. Výrobek s přírodní vatou můžete prát také v pračce a to klidně na 40 stupňů. I u výplní se dívejte na to, zda-li mají certifikaci!

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma

Další možností, kterou vřele doporučuji, jsou pohankové slupky. Kromě toho, že jde opět o 100% přírodní materiál mají pohankové slupky báječnou vlastnost a tou je dlouhé udržení teploty. Takže když například mazlící hračku naplněnou právě pohankovými slupkami nahřejete (v létě na slunku, v zimě na topení, kachlových kamnech nebo třeba v mikrovlnce), pak máte hřejivý polštářek, který můžete miminkům přikládat na bříško, starším dětem dávat jako usínáčka do postýlky. Protože pohankové slupky dobře drží teplotu, funguje to i naopak. Takže hračku (polštářek) s pohankovými slupkami můžete strčit do mrazáku, nebo v zimě dát pořádně vyvětrat ven, a pak máte chladivý polštářek na všemožné boule, které děti čas od času potkají.

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

 

Návod jak ušít plyšovou hračku – co dalšího budeme potřebovat:

Na obličej a zvýraznění oušek používám obyčejné bavlnky. Může to být perlovka v klubíčku nebo moulinka, která má tu výhodu, že jednotlivá vlákna od sebe můžete oddělit a můžete tak korigovat sílu vyšité linky nebo křivky.

Dnes v galanteriích seženete i další vychytávky na šití hraček, jako jsou například oči, čumáčky apod. Opět platí, pokud to bude hračka pro miminko, kojence, batole, pak se spíš podobným záležitostem vyhněte. Nikdo nestojí o to, aby čumáček nebo oko zrovna na vaší hračce mělo nějakou skrytou vadu a uvolnilo se. Opět by hrozilo spolknutí nebo vdechnutí takové části. Takže to pro miminka pojměte ve vyšívacím duchu.

Na obličej ale samozřejmě můžete použít i různé barvy na textil. Je jedno, jestli to budou vodou ředitelné barvy ve skleničkách nebo speciální fixy. Opět berte v potaz, pro koho hračku šijete. Několikadenní ocumlávání by totiž pracně namalovaný obličejík na hračce nemusel úplně přežít.

Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma
Návod jak ušít dětskou plyšovou hračku + střih zdarma

Střih zdarma na dětskou hračku si můžete stáhnout rovnou na odkazu níže (klikněte na “tlačítko”).

Návod jak ušít plyšovou hračku + střih zdarmaNávod bude doplněn během pár dní, jen co se dám trochu do kupy.

Mějte se hezky, Peťa

PS: Víte, že je na blogu i několik dalších střihů, které si můžete stáhnout zcela ZDARMA? Střihy zdarma najdete tady:

Střihy zdarma

Další originální střihy – desítky dětských i dámských střihů najdete v mém e-shopu:


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

2 komentáře

 1. Profilový obrázek
  Markéta

  Dobrý den, věřím, že máte spoustu práce, ale… ráda bych Vás požádala o doplnění návodu na plyšáka- zajíce. Ráda bych ho ušila neteřím, ale netroufám si na ně bez návodu. Děkuji za Váš čas. Markéta

  • Peťa

   Dobrý den Markét, budu se snažit návod co nejdříve doplnit, ale vzhledem k tomu, že jde o neplánovaný střih ZDARMA, který jsem vsunula do jinak nabitého plánu, nemohu slíbit žádný konkrétní termín. Nicméně je i v mém zájmu návod co nejdříve doplnit. 🙂

   Děkuji za pochopení, mějte se hezky, Peťa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*