lenka.kalivodova

24. 5. 2018

Problém všech střihů je, že všechny velikosti (36 - 56) jsou konstruovány na postavu 168 cm. Větší velikost = tlustší, nikoli vyšší postava. Já měřím 180 cm. Moc se mi líbilo vaše video jak si upravit střih, ale opět - prodlužovala se délka od průramku k bokům. Problém je, že pokud měříte o 12 cm více, je potřeba prohloubit i průramek a tím pádem se mění "oblouk" rukávu .... což není úplně jednoduché! Nalézt takto upravený střih prostě není možné, neexistuje.
Já jsem myslím celkem šikovná a s pomocí triček, které nosím, mého technického vzdělání a metodou pokus - omyl jsem si časem vytvořila svůj ideální střih.
jen je škoda, že na tenhle problém konstruktéři střihů pro mě z naprosto nepochopitelných důvodů vůbec nemyslí. Lenka

Peťa z Prošikulky.cz

28. 5. 2018

Dobrý den Lenko, vše, co se vyrábí průmyslově, tedy ne na přání zákazníka, ať už jde o oblečení, auta, spotřební zboží apod. vždy vychází z průměrných hodnot. Co se oděvních střihů týká, pak na trhu můžete najít některé nadnárodní firmy,které mají vyrábějí střihy pro vyšší postavy. Ono to ale není tak snadné, jak se řekne. Jak jsem zmiňovala ve videu - to, že ně některá žena o 12 cm vyšší než průměr, neznamená, že je proporčně (rovnoměrně) větší v tělesných rozměrech o příslušné hodnoty. Každá žena (nejen žena, ale i člověk) je jinak stavěná. Dvě stejně vysoké ženy mohou mít rozdílně dlouhé nohy i trup a pak jsou vhodné oděvy pro každou z nich úplně jiné. Jak si můžete všimnout, v klasických velikostních tabulkách, které jsou určené pro tu průměrnou ženskou výšku 168 cm, je 10 základních velikostí (32-50) a 6 velikostí plus size (52-62). Kdybychom měli vyrábět velikostní tabulky a tedy i oděvní střihy nejen pro rozdílné "šířky", ale i výšky, pak by tabulka velikostí neobsahovala 16 velikostí, ale třeba 100. Tedy různé kombinace výšek a šířek. Pro cokoliv (tedy i výšku), co se liší od průměrné hodnoty doporučuji střihy konstruovat přímo na míru. Upravit střih (podle videa) je možné jen v některých případech a to u velmi střihově jednoduchých střihů. Pokud ale potřebujeme změnit tvar nebo velikost průramku, průkrčníku apod., pak už to nejdou změny, které by bylo možné obecně provést dodatečně, ale je potřeba tyto údaje zadávat už při samotné konstrukci střihu. Není to tedy, že by konstruktéři střihů na vyšší ženy zapomínali, ale je to tím, že pro rozdílné výškové postavy a zároveň velikosti už nelze střihy vytvářet obecně, ale v tomto případě je potřeba konstruovat střih přímo na míru dané zákaznice. Jinak se dobrých výsledků dosáhnout skutečně nedá. Mějte se hezky, Peťa