BASIC – Střih na dámské nebo dětské šaty

Úvodní stránka Fóra Šití Dotazy ke konkrétním střihům BASIC – Střih na dámské nebo dětské šaty

Zvolené téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Peťa Peťa a poslední změna proběhla před 9 měsíci.

 • Autor
  Příspěvky
 • #14548
  Peťa
  Peťa
  Správce

  Potřebujete poradit jak ušít dětské šaty BASIC nebo dámské šaty BASIC? Přemýšlíte z čeho šaty ušít, nebo jen hledáte jednoduchý střih na dětské šaty nebo střih na dámské šaty, které zvládnou i začátečníci? Pak se neváhejte ptát v této sekci poradny. Pro zasílání dotazů a komentování je nutné se přihlásit tady: Můj účet. Mějte se hezky, Peťa

  → Střih na dámské šaty BASIC
  → Střih na dětské šaty BASIC

  Střih na dětské šaty - jednoduché (vhodné i pro začátečníky)Jednoduchý střih na dámské šaty + návod jak ušít šaty krok za krokem (návod vhodný i pro začátečníky)

   

   

 • #14551
  Profilový obrázek
  Švadlenka
  Účastník

  Dobrý den Peťo,

  poslední dobou se stal Váš web mým každodením programem. Jsem z něj nadšená.

  Objednala jsem si u Vás střih na jednoduché šaty BASIC (ty puntíkaté).
  Protože jsem švadlena amatérka – šiji jen pro zábavu, zasekla jsem se již u střihu. Jsem nekonfenkční postava a tak musím upravovat.
  Vcelku všechno je mi jasné z Vašich videí. Jen jsem se zadrhla u přepočtu mé výšky. Střih je koncipován na výšku postavy 168 cm a já měřím 163 cm. Říkala jsem si, že tedy podle Vašeho návodu si změřím délku od průramku k pasu a pak od pasu k bokům (sedu). Jenže ať měřím jak měřím, tento rozměr u mě činí skoro 30 cm a na střihu je sotva 19cm. Když jsem menší, než postava, na kterou je střih měřen, neměl by tento rozměr být spíše kratší?
  Pak jsem taky na tomto střihu nenašla značku, ve kterém místě bude sed, protože ten potřebuji na střihu také rozšířit, ale nevím, které místo budu upravovat.
  Ještě mě napadlo, jestli to nemůže být v místě, kde Vám končí střih na papíře, a dolů už bych pokračovala rovně?

  Kdybyste byla tak hodná a udělala si chvilku času na odpověď.

  Stejné šaty jsem chtěla ušít posléze i dceři, abychom měli stejné, ale jak jsem se dočetla, dětský střih musím mít solo a ne upravovat střih pro dospělého. Má velikost 122, tak zkusím prohledat Vaše stránky, jestli nenajdu nějaký střih.

  Jinak všechny Vaše výrobku jsou super, a jestli se mi podaří tyto šatičky, určitě nebudu váhat a oslovím Vás s objednávkou na další střihy. (jen jestli jsem si neukousla velké sousto)

  Mějte krásný den

  • #14552
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den,

   děkuji za moc milý Vzkaz, jsem moc ráda, že se mé návody a střihy líbí. Dává mi to energii k další tvorbě. 🙂

   Co se střihu týká, tuším, že bude problém při správnosti měření tělesných rozměrů. Ale také se může stát, že jsou Vámi naměřené hodnoty správné…

   Pokud máte doma nějakého šikovného pomocníka, požádejte ho o pomoc, abyste při měření stála v přirozené vzpřímené poloze a nikam se nemusela kroutit ani otáčet. Pokud doma pomocníka nemáte, nebojte, zvládnete to i sama.

   Předpokládám, že boční délku od průramku do pasu měříte už od podpažní jamky někam směrem dolů. Je dobré tento tělesný rozměr měřit v oblečeném tričku, abyste na tričku viděla, kde začíná v podpaží boční šev. Zároveň, byste si do pasu měla uvázat nějakou gumu, kus pruženky, a udělat několik kroků, klidně třeba i sed a dřep. Tím se pruženka dostane do místa, které je na Vašem těle v trupu to skutečně nejužší – to je Váš skutečný pas. Místo, kde začnete měřit boční šev, není v podpažní jamce, protože to by Vás oděv v průramku škrtil, je to o trochu níže (o trochu znamená, např. o 5 cm níže od podpažní jamky) – k nalezení správného místa Vám pomůže právě oblečené tričko – na tričku vidíte, kde končí rukávový šev a začíná boční šev. Od tohoto místa tedy měříte do Vašeho skutečného pasu. Metr nijak nekruťte, nepovolujte ani nenatahujte. Ukazováčkem jedné ruky držte začátek metr v průramku a druhou rukou doměřte délku do pasu – změřte tedy délku bočního švu od průramku do pasu. A stejně tak na těle najděte sedovou linii – nejširší místo v oblasti boků – u postav s kulatým zadečkem bývá sed trochu výše, u postav s plošším zadečkem a silnějšími boky nebo stehy bývá sed níže. V každém případě je to nejširší místo. Pokud máte na sobě upnuté kalhoty, umístěte si do bočního švu kalhot špendlík, abyste věděla, kde je Váš skutečný sed. No a změříte tedy i délku bočního švu od Vašeho skutečného pasu k Vašemu skutečnému sedu.

   Na střihu sedová linie není pravděpodobně zanesená, ale je to přesně jak píšete, místo, od kterého si již “sukně” nerozšiřuje a jde kolmo dolů.

   Měření proveďte pro jistotu dvakrát. Můžete klidně měřit jednou na jedné straně těla a podruhé na druhé straně těla. Pokud se měříte sama, je klidně možné, že se při zjišťování tělesných rozměrů nějak ohýbáte a tím vznikají drobné nepřesnosti při měření. Může se např. stát vlivem přetížení zad nebo bederní oblasti, že se při měření doslova kroutíte k jedné straně, aniž byste to věděla. A není to nic špatného, je to individuální záležitost.

   Hodnoty, které naměříte mohou být opravdu různorodé. Jak píšete, Vaše tělesná výška je o 5 cm menší, než průměrná, pro kterou byl střih konstruovaný, takže předpokládáme, že by i naměřené hodnoty měly být menší než jsou ty na střihu. Ale je naprosto přirozené, že jsou Vaše naměřené hodnoty naopak větší. Vypovídá to pouze o tom, jak je dlouhý Váš trup v poměru k Vaší celkové tělesné výšce.

   Každý jsme jiný a tak se zbytečně nenechte svázat nějakými tabulkovými hodnotami nebo předčasnými závěry. Proto, aby oděv dokonale padnul každé (tedy i atypické) postavě, jsou skutečně důležité pouze ty rozměry, které naměříme přímo na konkrétní postavě. Pokud nás naše tělesné rozměry zbytečně vylekají a necháme se unést pouze tabulkovými rozměry a střih neupravíme na naši postavu, pak ušijeme pouze další konfekční, nepadnoucí, kousek, který bychom sehnali v jakémkoliv obchodě.

   Takže se nebojte, změřte se klidně několikrát a důvěřujte sobě i svým tělesným rozměrům. 🙂

   Snad jsem Vám alespoň trošku pomohla, kdyby cokoliv, zase se ozvěte!

   Mějte se krásně, Peťa
   Prošikulky.cz

   PS: Co se týká dětských jednoduchých šatů, pak střih bude hotový brzy, počítám cca do 14 dnů. Z dámského střihu dětský střih (ani opačně) opravdu dobře neuděláte. Pro dámské a dětské oděvy platí jiná konstrukční pravidla, podle kterých se střih již od začátku konstruuje. Správně tušíme, že děti jsou jinak tvarované než dospělé ženy, a z toho také vyplývá, že i střihy musí být jinak “tvarované”.

 • #14553
  Profilový obrázek
  _petra_
  Účastník

  Dobrý den Péťo,
  mám na Vás takový dotaz. Před časem jsem si u Vás koupila střih na dámské šaty Basic (ve vyobrazení žluté puntíkaté). Dostala jsem od Vás střih, se kterým mám ale problém… Normálně si kupuju velikost 38, z Vašeho střihu jsem si vytáhla vel. 40, ale ani ta mi nesedí co do šířky dílů, (je možné, že bych pak měla střih vel. 46 ?), tak ani do délky – podle označení Pasu na střihu by mi vyšel pas asi o 10 cm výš, než ho mám.
  Podle pokynů jsem si dala jednotlivé díly střihu na sebe, písmenka označující jednotlivé navazující díly na sebe, ale “nevychází” mi to. Dělám někde chybu ?

  Děkuji 🙂

  • #14554
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den,

   nikde chybu neděláte. Každá postava je jinak tvarovaná a jinak vysoká. I když byste měla tělesnou výšku 168 cm, přesně jako v tabulce, můžete mít např. delší tělo a kratší nohy než jsou průměrné hodnoty, nebo naopak můžete mít kratší tělo a delší nohy. Stejně tak, i když je obvod sedu na posatvě stejný, jako v tabulce, žena může mít např. hodně kulatý zadeček a úzké boky, nebo naopak se stejným obvodem sedu může být žena, která má širokou pánev a plochý zadeček…

   Je potřeba porovnat Vaše skutečné tělesné rozměry s velikostní tabulkou. Velikost, kterou kupujete v obchodech vůbec neberte v potaz, každý obchodník, každý výrobce i každý konstruktér používá své vlastní tabulky rozměrů. Proto v tabulce najděte velikost, která odpovídá Vašim tělesným rozměrům – zásadní při tom bude u tohoto typu oděvu obvod hrudníku, to je pro Vás nejdůležitější hodnota a odtud budou vést případně úpravy střihu na Vaši konkrétní postavu.

   Zrovna dnes jsem jedné zákaznici popisovala úpravu tohoto střihu – doporučuji si dotaz i odpověď přečíst, mohlo by Vám to pomoci – viz. otázka a odpověď výše.

   Ohledně úprav střihu také doporučuji shlédnout video, které jsem přímo k úpravám střihu natočila: https://www.youtube.com/watch?v=55IzuNeA-zk&t=1075s

   Projděte si prosím příspěvek i video a pak postupujte následovně:
   1. vyberte vhodnou velikost střihu, přičemž vycházíte z obvodu hrudníku
   2. zjistěte v jaké vzdálenosti od průramku (nikoli podpažní jamky) se na Vašem těle nachází skutečný pas
   3. zjistěte v jaké vzdálenosti od skutečného pasu se na Vašem těle nachází sed
   (bod 2 a 3 je detailně popsán právě v odpovědi výše)
   4. na střihu (v bočním švu) si snižte nebo zvyšte pasovou linii v závislosti na naměřených tělesných hodnotách – kolmá linka k středové linii oděvu (přehyb látky)
   5. od nově zaneseného pasu si na bočním švu najděte linii sedu – kolmá linka k středové linii oděvu (přehyb látky)
   6. na pasové linii naneste zvolenou šířku pasu (jak vypočítat pasovou šířku podle Vašeho tělesného rozměru zjistíte ve videu)
   7. na sedové linii naneste zvolenou šířku sedu (jak vypočítat sedovou šířku podle Vašeho tělesného rozměru zjistíte ve videu)
   8. spojte body průramku, pasu a sedu a vznikne Vám tak linie bočního švu na míru, přímo na Vaše konkrétní tělo.

   Zkuste si prosím projít daný dotaz před Vámi a shlédnout video a podle popisu (body 1 – 8) zkuste střih upravit na míru. Pokud by nebylo cokoliv jasného, nebo jste se v nějakém bodě zasekla, neváhejte mě prosím kdykoliv kontaktovat.

   Mějte se hezky, Peťa

 • #18598
  Profilový obrázek
  Švadlenka
  Účastník

  Dobrý den,

  Měla bych jen prosím dotaz na dětské šaty basic. Vystřihla jdem si střih 92 a jsou tam u rukávů takové výběžky, které nevím, k čemu tam jsou (viz. příloha).
  A ještě mám prosím dotaz… Pokud bych chtěla šít šaty bez rukávů, jen na ramínka, tak stačí jen zahnout okraj průramku? Nebo tento střih na variantu bez rukávů nelze použít?
  Moc díky, Šerá

  • #18601
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den paní Šerá,

   Ty výběžky, to je rozšíření pro švovou záložku, kdybyste zužující rukáv střihla v rukávových švech i se záložkou rovně, pak by lem při podehnutí do rubu táhnul, protože by v něm bylo měně látky než v rukávu. Rukáv tedy střihněte i s těmi výbežky. Při sešívání rukávového švu šijte podle tvaru, tedy podél výběžků. Až budete mít rukávový šev sešitý a budete chtít podehnout lem, už Vám to bude úplně jasné. 🙂

   Pokud budete šít variantu bez rukávů, můžete ponechat střih tak jak je, nebo můžete ramenní švy v průramcích trochu zkrátit, aby nebyla ramínka tak široká, ale myslím že to na dětskou variantu ani nebude potřeba. Šaty se širšími ramínky budou slečně lépe sedět.

   Mějte se hezky, Peťa

 • #31550
  Profilový obrázek
  Švadlenka
  Účastník

  Dobrý den, Péťo.

  po dlouhé pauze jsem začala znovu šít a narazila jsem na vaše stránky, které jsou super (doteď jsem znala víceméně jen střihy z burdy a návody ze staré knížky, co jsme měli doma). Jelikož se do toho znovu dostávám, nechci se zatím pouštět do žádných velkých experimentů a ráda bych si ušila podzimní šaty ze svetroviny (https://www.unuodesign.cz/svetrovina-fleecova-melir-280-g–ostruzinova/?utm_source=prosikulky.cz) a chci se zeptat – myslíte, že můžu pro to použít střih šatů basic? Vím, že jsou spíš letní, pro lehčí materiály, ale na druhou stranu mi selským rozumem přijde, že by neměl být problém ani se svetrovinou. Co myslíte?

  Díky moc,

  Anička

  • #31554
   Peťa
   Peťa
   Správce

   Dobrý den Aničko,

   děkuji za Váš mail, jsem moc ráda, že jste na mé stránky narazila a líbí se Vám. Střih na dámské šaty BASIC je skutečně určený spíše pro tenčí materiály, nicméně to není nikterak limitující. U svetroviny si dejte pozor na to, aby byla opravdu elastická, aby se Vám šaty podařilo obléknout i bez zipu a také je potřeba zvětšit malinko švové přídavky, protože svetrovina je hodně silná a při použití střihu by Vám šaty mohly být malé, nebo nepříjemně obepnuté. Variantou by i bylo zvolit o jednu velikost větší střih, než byste použila u slabého úpletu. Zabrat šaty můžete kdykoliv, s nedostatkem látky se toho ale naopak udělat moc nedá.

   Mějte se hezky, Peťa

   • #31555
    Profilový obrázek
    Švadlenka
    Účastník

    Dobrý den, Péťo,

    no vidíte, to mě vůbec nenapadlo. Já jsem ještě předtím uvažovala o melírové teplákovině (https://www.unuodesign.cz/teplakovina-melir/?utm_source=prosikulky.cz), tak myslíte že by byla vhodnější? Asi bude míň teplá, ale zas aby se v šatech dalo hýbat. Asi nemáte s těmi materiály osobní zkušenost, že? Mám ideu podobných šatů jako jsou tyhle a ty jsou také jen přes hlavu: https://www.fler.cz/zbozi/saty-edith-vice-barev-na-vyber-6647972?utm_source=prosikulky.cz. Omlouvám se, jestli se ptám moc 🙂

    Anička

    • #31566
     Peťa
     Peťa
     Správce

     Dobrý den Aničko,

     shodou okolností s oběma materiály zkušenost mám, protože s obchodem Unuodesign.cz dlouhodobě spolupracuji a obě látky mám pravidelně k dispozici a mám je i teď doma. Obě látky můžete na šaty použít. Teplákovina není nikterak silná a je hodně pružná, takže tu byste mohla na střih použít určitě, aniž byste střih musela upravovat. Pravdou je, že šaty skutečně nebudou tak teplé, jako v případě svetroviny. Tato svetrovina je opravdu hřejivá, ale není zas tak pružná, takže by bylo potřeba přeci jen maličko střih upravit, nebo zvolit větší velikost střihu. Také je u té svetroviny potřeba dát pozor na to, aby průkrčník nebyl příliš malý, abyste šaty přes hlavu oblékla, ve Vašem případě bych průkrčník o 1 cm podstřihla (nebo střihla bez švového přídavku a okraj bych pouze 1 cm podehnula do rubu, protože ze svetroviny není dost možné střihnout proužek na lemování, který by byl dostatečně pružný a na lemování se hodil.

     Hezký den, Peťa

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Nelze přidávat komentáře.