Druhy látek

Člověk vymyslel i zpracoval mnoho textilních materiálů. Jaké jsou druhy látek a jak je bezpečně poznáte se dozvíte v následujích řádcích. Na začátku bych se měla zmínit o základním dělení látek a to na tkaniny a pleteniny.

Tkanina 

Tkanina
Tkanina (zdroj obr. Wikipedie.cz)

se vyrábí natažením osnových nití na osnovu (1) a tkaním útku mezi osnovními nitěmi (2), viz. obr. Podle typu tkaní ( plátnové vazby) dělíme tkaniny do mnoha skupin: brokát, popelín, kepr… Tkaniny vzhledem k vazbě nejsou elastické.

 

 

Pletenina

Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)
Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)

se vyrábí jako jednotlivá vlákna jako očka, která jsou do sobe propletena. Podle vazby mezi jednotlivými očky opět poznáme různé druhy pletenin: jednolícní nebo oboulícní úplet, teplákovina… Pleteniny jsou elastické v jednom nebo obou směrech právě díky tomu, že jsou vlákna pleteniny v očkách a nikoli natažená jako je tomu u tkaniny.

Samostatnou kategorií jsou kůže a koženky (akokůže), které si můžete představit jako jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb, proto například nezáleží v jakém směru na kůži nebo koženku položíme střih. To platí ale jen v případě, že kůže ani koženka není podložena tkaninou. V případě vypodložení kůže nebo koženky netkanou textilií opět nezáleží na poloze střihu.

Tkaniny

Pleteniny

→ PopelínJednolícní úplet
KeprOboulícní úplet
BrokátVýplněk, teplákovina úplet
Flanel
Damašek
Satén
Džínovina, blue denim
Manšestr
Gabardén

Tkaniny

Popelín

Popelín (ang. poplin) je tkanina, může být z přírodních i syntetických materiálů, případně směsový. Popelín se vyznačuje svou jemností a splívavostí, proto je vhodný například na sukně neno košile. Tyto vlastnosti má popelín díky tomu, že poměr počtu osnovních nítí (modré) a útku (bílý) není stejný, ale osnovních nití je více, např. v poměru 2.1 nebo někdy i 3:1.

Popelín
Popelín (zdroj obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Zpět na všechny druhy látek

Kepr

Kepr (angl. twill) je opět tkanina. Útek je podle přesného vzoru (obr.) proplétán mezi každými dvěma osnovními nitěmi a vzniká tak typická keprová vazba, snadno rozpoznatelná na první pohled. Kepr bývá těžsí než popelín, častoho používáme jako svrchní materiál kabátů.

Kepr
Kepr (zdroj obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Zpět na všechny druhy látek

Brokát

Brokát (angl. brocad) je tkanina, ve které je vzor (typicky květinový, orientální apod.) vytkáván, nikoli tištěny. Vytkávaný vzor bývá zpravidla silnější nití, proto je velmi zřetelný na omak. Vzor je vidět na líci i na rubu (barvy vzoru jsou opačně). Brokát může být samozřejmě i jedobarevný, vzor je však stále patrný na obou stranách tkaniny. Používáme jej například opět jako svrchní materiál kabátů, sak ale i jako dekorační látku.

Brokát
Brokát (zdroj obr. http://www.marlamallett.com/ef-broca.htm)

Zpět na všechny druhy látek

Flanel

Flanel (z angl. flannel) je tkanina v klasické plátnové vazbě upravena z lícové strany česáním. Tím vzniká typický chlup, podle něhož flanel poznáme. Flanel býval dříve často používán k šití košil, pyžam ale například i povlečení.

Zpět na všechny druhy látek

Damašek

Damašek (angl. damascus) je většinou jednobarevná žakárová tkanina. Damašek bývá používaný na luxusní povlečení a ubrusy.

Zpět na všechny druhy látek

Satén

Saténem (angl. satin) označujeme všechny tkaniny atlasové vazby s vysokým leskem z lícové strany. Většinou jsou utkány z nekonečných vláken (tedy syntetických nebo z přírodního hedvábí). Satén se používá například při šití slavnostních oděvů nebo interiérových doplňků.

Zpět na všechny druhy látek

Džínovina (blue denim)

Džínovina (angl. denim blue) je tkanina v keprové vazbě, kde jsou osnovní nitě obarvené modrým barvivem indigem a útek je bílý.

Zpět na všechny druhy látek

Manšestr

Manšestr (andl. corduroy) je tkanina klasicky z osnovy a útku, do níž je při tkaní ještě vetkáván vlasový útek, který tvoří obloučky nad tkaninou. Po utkání je tkanina sestříhána kotoučovými noži a tím tak vzniká známé chloupkové žebrování.

Zpět na všechny druhy látek

Gabardén

Gabardén (angl. gabardine) je tkanina keprové vazby s poměrem osnovních nití a útku 2:1. Oproti klasickému kepru je tedy splívavější a lehčí. Gabardén bývá používán na pláště a kostýmky.

Zpět na všechny druhy látek

Pleteniny

Jednolícní úplet

Z lícové strany jsou očka zatažená, z rubové strany jsou očka patrná. Velmi elastická pletenina.

Jednolicní úplet líc a rub
Jednolicní úplet (zdroj obr. Wikipedie.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Oboulícní úplet

Z lícové i rubové strany jsou očka zatažená, nedá se na první pohled poznat rub a líc. Slnější a méně elastičtější pletenina než jednolíc.

Oboulicní úplet
Oboulicní úplet (zdroj obr. Wikipedie.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Výplněk, teplákovina

Výplněk je jednolícní pletenina s podloženými kličkami na rubu, kterou mohou být nečesané nebo počesané.

Počesaná a nepočesaná teplákovina
Počesaná a nepočesaná teplákovina (zdroj obr. Moraviatex.cz)

Zpět na všechny druhy látek

Chtete čas od času dostávat novinky z Prošikulky.cz emailem? Tak se zaregistrujte k odběru novinek:

Comments are closed.