Tipy a triky

Tipy a triky
Tipy a triky

Přečtěte si rychlé tipy a triky, které vám usnadní práci při šití, pletení, či háčkování.


Na co nezapomenout než začneme šít
Proč se některá kupovaná trička kroutí?
Jakou vybrat látku a kolik jí koupit?
Na co si dát pozor před tím, než si koupíme látku
Jak si připravit střih
Jak správně přišít knoflík

Na co nezapomenout než začneme šít

Než začneme šít
Než začneme šít

Určitě zažíváte stejně jako já velké nadšení, když si domů přinesete novou látku, nebo vám ji pan pošťák zrovna doveze. Nejraději byste rovnou sedli za šicí stroj a šili a šili… No jo, ale ono to není jen tak. Před samotným šitím ba i stříhám látky byste ji měli nejprve vyprat (případně i usušit v sušičce) a pořádně vyžehlit. Asi si říkáte proč? Ze dvou zásadních důvodů:

– látka musí být ČISTÁ a vysrážená
– látka nesmí mít před stříhám žádné záhyby ani sklady

Možná vás napadlo, že látka je přeci nová, tak je čistá, ale opak je pravdou. Látky, a obzvlášť plátna, bývají opatřeny vrchní tuhou voskovou vrstvou a to proto, aby při přepravě látky z výrobny do prodeje nedošlo k jejímu zněčištění. Stalo se vám, že jste na zbrusu novou látku chtěli aplikovat nažehlovačku a přesto, že jste postupovali přesně podle návodu, se vám při prvním vyprání nažehlovačka odloupla? Malovali nebo tiskly jste na látku a i když jste své dílo zafixovali žehličkou, tak vám během vyprání zmizelo? Je to právě proto, že jste malbu, tisk, nažehlovačku apod. nanášeli na onu voskovou vrstvu, která se vyprala a tak už na látce aplikace neměla jak držet.

Dalším důvodem, proč látku vyprat, je také srážlivost materiálů. Každý výrobce uvádí u látky procento její srážlivosti a s tím byste před koupením látky měli počítat. Látku tedy vyperte na tolik stupnů, jak celý výrobek hodláte v budoucnu prát. Takže když jste si koupili krásný úplet na tričko, vyperte ho podle doporučení výrobce (většinou to bývá do 40°C) přesně na tolik stupnů, na kolik pak chcete hotové tričko prát. V případě, že triko chcete i sušit v sušičce, látku po vyprání stejně tak usušte v sušičce. Díky tomu se látka vysráží dostatečně a pak se vám nestane, že by se hotové tričko srazilo nebo zdeformovalo.

A po vyprání a usušení je nutné látku ještě přežehlit, pokud byste na ni chtěli nažehlovat, pak by každý sklad mohl způsobit, že by nažehlovačka špatně držela. Případně by vám pak kvůli nesežehleným místům vznikly při šití nehezké sklady. Celkově by se vám s pomačkanou látkou pracovalo špatně.

Suma sumárum, před jakoukoli prací s látkou ji prvně vyperte a vyžehlete. Obecná rada zní: Tak jak se chci starat o hotový výrobek, tak se musím o látku postarat ještě před samotným šitím.

Zpět na všechny tipy

Proč se některá kupovaná trička kroutí?

Koupili jste si parádní tričko. Už se těšíte, jak si ho zítra vezmete na sebe a tak ho přeperete a chcete ho vyžehlit. Najednou ale koukáte, co se vám s tričkem stalo? Ještě jste ho ani nestihli onosit a už je podivně pokroucené a zdeformované, jeden boční šev vám směřuje k pupíku, druhý na záda a rukávy vypadají jako vývrtky. Tohle není bohužel případ jen těch nejlevějších triček (a nejen triček, ale i šatů apod.). Představte si před sebou kus TKANÉ látky. Je to jako velmi drobná síť. Vlákna jdou vertikálně (1) i horizontálně (2):

Tkanina
Tkanina

A my po tričku chceme, aby hezky splývalo od ramen dolů k pasu a to znamená, že vláknou jdoucí vertikálně musí jít opravdu vertikálně. Kvůli úspoře času a materiálu a témeř nulové pečlivosti je občas látka pro zboží do řetězců vystřižena lehce šikmo.

Tkanina, křivě střiženo
Tkanina, křivě střiženo

Takže dokud se materiál nevypere, na první pohled vypadá vše v pořádku. Po vyprání ale vidíme, že když se tričko sanžíme narovnat, tak svislá vlákna vlbec nejdou svisle a stejně tak ta vodorovná vlákna nejdou vodorovně. Na první obrázku vydíme, že přední díl trička je na látku položen šikmo. Na druhém obrázku vlákna na rovně položeném tričku nesměřují vůbec tak, jak by měla.

Tkanina, tričko se kroutí
Tkanina, tričko se kroutí

Tak až půjdete příště do obchodu, podívejte se na spodní lem trička, jestli vlákna, která mají jít vodorovně jdou opravdu rovnoběžně s lemem trička nebo někam utíkají…

Zpět na všechny tipy

Jakou vybrat látku a kolik jí koupit?

Jakou vybrat látku
Jakou vybrat látku

Rozhodli jste se, že si ušijete nějaký pěkný kousek do šatníku. Koupili jste si střih a chystáte se do obchodu s látkami. Ještě před tím, než začnete koukat po všech těch krásných látkách, podívejte se prvně na střih, na obálce byste totiž mimo jiné měli najít, pro jaký tip materiálu je ten střih určený a kolik látky pro vaši velikost potřebujete. Věřte mi, že byste tyto informace neměli podceňovat. Střih je přesně navržen pro dané materiály. Pokud tedy máte střih na tričko a na obálce je doporučení pro úpletové, stretchové materiály, pak rozhodně nepoužívejte látky, které nepruží. V lepším případě vám tričko nebude vůbec sedět, v tom horším případě jej ani přes ramena nepřevléknete, protože se jedná o model s přiléhavou siluetou. Stejně tak na kabátový střih nepoužijete úplet, protože by na vás kabát visel, nepěkně splíval a nedržel tvar.

Teď už víme, jaký materiál máme vybírat. Například bavlněný úplet. Na obálce máme napsáno, že pro naši velikost tílka potřebujeme 1,2 m látky. Najednou nám padne do oka nádherný úplet s výrazným vzorem. V tomto případě musíme ale zbystřit. Vzor by nám měl totiž ve švech navazovat. Čím větší vzor je (například velké květy, vzor je opakuje po několika desítkách centimetrů), tím více pozornosti musíme vrozování dát. V případě velkých vzorů musíme počítat s větší spotřebou materiálu, protože musíme respektovat opakování vzoru a jednotlivé díly tílka nemůžeme jen tak vyskládat na látku vedle sebe. V krajních případech třeba ani látku nebudeme moct použít (týká se drobných výtvorů, kde by návaznost velkého vzoru nebyla ani možná).

Zpět na všechny tipy

Na co si dát pozor při výběru látky?

Na co si dát pozor při výběru látky
Na co si dát pozor při výběru látky

Při výběru látky bychom měli respektovat to, co chceme šít. Na nákupní tašku určitě nepoužijeme hedvábí, ačkoliv by se nám zrovna vzor na téhle látce moc hodil apod. Víme tedy, jaký typ materiálu zvolit, zdali pružný či nikoliv. Pro příklad budeme šít dětské tričko a budeme hledat bavlněný úplet. Ale není úplet jako úplet. Velmi důležitou vlastností, podle které budeme vybírat je gramáž. Gramáž je značená v jednotkách g/m². Jednotka nám říká, kolik váží čtverec látky velký 1 x 1 m. Hmotnost se odvíjí od hustoty tkaniny a od tloušťky jednotlivých vláken. Pokud tedy chceme ušít tričko na zimu, budeme hledat úplety s větší gramáží, určitě nad 200 g/m². Naopak pro letní triko bude vhodný úplet už kolem 150 g/m².

Na některých obálkách střihů bývají po straně šipky a ty nám ukazují, jak pružný materiál bychom měli mít. Kromě gramáže tak musíme věnovat pozornost i složení takového úpletu. Z pravidla to bývá 95% bavlna a 5% elastan. Čím větší podíl elastanu, tím více bude látka pružit. Volíme podle toho, co od výsledného produktu očekáváme, jestli to, že bude spíš pevnější s lehkou vůlí, nebo bude velmi pružný (v případě velmi přiléhavého oblečení).

Jako poslední musíme vzít v úvahu vzor. U vzorovaných látek totiž musíme dát velký pozor na to, aby byl vroz natištěn na látce opravdu správně. Na hotovém tričku totiž nechceme, aby nám vzor ujížděl k jedné straně, ale naopak aby byl opravdu rovně. V takovém případě pokládáme střihový díl právě tak, jak chceme vzor mít. Může se ale stát, že vzor je na látce natištěn nakřivo. Tím pádem sice na hotovém tričku budeme mít vzor tak jak chceme, ale vlákna tkaniny budou křivě, svislá i vodorovná vlákna budou ujíždět a boční švy u takto ušitého trička se nám budou kroutit a nebudou nám hezky sedět na bocích.

Když vybíráme vzorovanou látku, podíváme se na její pevný kraj a zkontrolujeme, že vzor se v této linii přesně opakuje a neujíždí nám ani nahoru ai dolů.

Zpět na všechny tipy

Jak si připravit střih

Jak správně rozložit střih na látku
Jak správně rozložit střih na látku

Taky bojujete s papíroými střihy? Tak tomu je od teď konec. Paprový střih toho většinou moc nevydrží, použijete ho párkrát a jeho okraje jsou pomačkané a nerovné, často i potrhané, a těch skladů na střihu… Aby vám papírový střih vydržel déle, podlepte jej celý tvrdým balícím papírem, tzv. šedákem nebo baličákem. Ještě než to ale uděláte, je potřeba se zbavit všech těch skladů a to velmi jednoduše. Papírový střih přežehlete na tvrdé podložce, vůbec se nebojte, žehličku nastavte na střední stupeň a papírový střih je během minutky zase jako nový. Věřte mi, zabere vám to chviličku, ale ušetří vám to spousty práce a váš papírový střih budete moct používat ještě dlouhá léta.

Zpět na všechny tipy

Jak správně přišít knoflík

Jak správně přišít knoflík
Jak správně přišít knoflík

Banalita, říkáte si, že? Ale pozor, knoflík přeci musí něco vydržet a ne se hned utrhnout a taky musí vypadat k světu. Druhů knoflíků je strašná spousta, základní dělení je na knoflíky nýtovací a našívací. Podle názvu je jasné, že se zaměříme na našívací knoflíky. Ty ještě můžeme rozdělit dál podle různých parametrů, jako je materiál (dřevěné, plastové, kovové…), typ uchycení (ouškem, tunelem, dírkami) apod. Podrobný popis jak na správné přišití knoflíku najdete v tomto článku.

Zpět na všechny tipy