Štepování

Štepování je odborné pojmenování pro ozdobné prošití. Pod tím si pravděpodobně představíte nějaké ozdobné stehy nebo výrazné nitě. Štepování, ve smyslu ozdobné prošití, ale často není ani na první pohled patrné a to v případě, že se použije úplně klasický rovný steh a nit v barvě látky. Ozdobné prošití v tomto případě znamená, že šití není tzv. funkční, jeho význam není spojit dvě látky k sobě, jako u klasického švu. Ozdobné prošití pouze zahladí již hotový stávající šev, zploští ho a zpevní.

Velmi často se na štepování používají speciální štepovací nitě (ale nepleťte si je s těmi, se kterými naše babičky štepovaly ponožky 🙂 ). Štepovací nitě jsou silnější a proto je potřeba vyzkoušet, jestli do jehly ve vašem stroji půjdou a budou ouškem hladce procházet. Štepovací nitě jsou také velmi pevné, takřka se nedají přetrhnout. Štepování za použití speciální nitě má pak význam nejen ozdobný (design), ale především funkční (např. pro zpevnění švů u riflí).

Při štepování se standardně používá rovný steh, jehož délka bývá zpravidla větší, než u klasického rovného šití. Délka stehu při štepování se pohybuju kolem 3,5 – 4 mm. Jednotlivé stehy jsou pak na oděvu hezky patrné a neztrácejí se ve struktuře látky.


Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

Nelze přidávat komentáře.