Jak vybrat šicí stroj - nový šicí stroj Bernina 740

Péťa  ·  8.1.2016  ·  6 minut čtení

Loňský rok jsem byla asi moc hodná, protože jsem od Ježíška dostala nečekaný dárek. A jaký! Šicí stroj Bernina 740! Ježíšek to se mnou těsně před Vánocemi zkonzultoval, takže nakonec bylo překvapení prozrazeno, nicméně k mému údivu nám stroj z Nej-sici-stroje.cz poslali hned, takže to nakonec opravdu byl vánoční dárek pod stromeček.

Z tohoto obchodu mám i overlock Babylock Imagine BLE1AT, který jsem dostala k narozeninám, a jsem s ním náramně spokojená.

Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740
Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740

Jak vybrat šicí stroj

Ale zpátky ke stroji. Při výběru jsem musela zohlednit některá kritéria:

1. celokovová konstrukce

Protože na stroji šiju denně i několik hodin, musí něco vydržet. A to něco, je tak minimálně do konce mého života. No a protože Bernina dává do stroje vnitřek celokovový, dokonce stejný jako dává do průmyslových strojů, je to pro mě znamení, že to vážně něco vydrží.

2. vzdálenost jehly od těla stroje

Čím větší, tím lepší. To, aby se mi do toho prostoru vešla látka při šití větších projektů a navíc je to nesmírně pohodlné, když si nemusíte mačkat do nějakého malého prostoru.

3. automatická kontrola spodní nitě

Není nic horšího, když šijete a šijete a až po nějaké chvíli zjistíte, že se vám přetrhla spodní nit. Takže krom toho, že to nemáte prošité, to už nemáte ani sešpendlené. Takže odstřihnout, vyndat, sešpendlit a prošít znovu. To už se mě ale teď netýká, hurá!

4. automatický odstřih nitě

Ušetříte niť, sice jen při každém stříhání trochu, ale ono se to nasčítá, že jo... Navíc odpadá práce s dodatečným začišťováním. A nemusím hledat nůžky, protože kam jsem je zas položila? Teď tu byly... Navíc pokud šijete nějaký větší kus a než byste ho celý ze stroje vytáhli, museli byste vytáhnout i metr nitě nebo byste se museli složitě dostávat pod látku, abyste tam niť odstřihli, tahle funkce vás bude určitě zajímat.

5. kolenní páka

Nebo její dokoupení. Takže už nemusím hledat nůžky. Nemusím už ani rukou šátrat po páčce na zvednutí patky. Za ta léta už je to tak automatický pohyb, že človek sahá poslepu a vždycky páčku najde, ale je to přeci jen malé zdržení. Navíc tou hlavní předností je, že obě ruce můžete nechat na látce, takže ta vám při zvednutí patky kolenní pákou nikam neujede, což je k nezaplacení!

6. polohování jehly

U starého stroje jsem tuhle možnost vůbec neměla a tak když jsem chtěla udělat stoprocentně rovný steh někde v místě, kde ostatní vodítka nešla použít, například uprostřed látky podél švu, bylo to téměř nemožné. Teď je to hračka a můžu si tak regulovat vzdálenost stehu od švu.

7. automatické zapošití

Doteď jsem to řešila klasicky, zpátečkou. Ale nebylo to ono, hlavně na místech, která jsou na první pohled vidět a kde se třeba šije kontrastní nití, pak tam najednou byl takový nehezký konec stehu.

8. automatické nastavení polohy jehly

Když šijeme a najednou musíme někde zastavit, abychom si porovnali látku, nebo abychom látku v rohu otočili a podobně, vždy je potřeba mít jehlu zapíchnutou v látce, tedy mít jehlu ve spodní poloze, aby nám šev při následném šití hezky navazoval. U klasických strojů musíte zastavit a když je jehla nahoře, tak ji kolečkem došoupat do spodní polohy. U nových strojů ale již je možnost automatického zastavení s jehlou ve spodní poloze - pokud to váš stroj umožňuje, vřele doporučuji tuto možnost využívat

9. šití dvojjehlou

To je pro mě základ. Vlastně jsem ani netušila, že některé stroje to neumožňují, měla jsem za to, že je to samozřejmost.

10. regulace přítlaku patky

Regulace tlaku přítlačné patky, horní podávání, duální podávání... vše to souvisí s počtem prošívaných vrstev, růzností materiálů, tloušťkou materiálů, to pokud chcete, aby vám třeba vrchní látka neujížděla trochu dopředu (aby ji patka před sebou nehrnula), takže švy sedí tak jak mají, zip je všitý správně apod.

11. automatický navlékač nitě

Já sice tvrdím, že vidím jak ostříž, ale pravdu má spíš můj manžel, který zas říká, že jsem jak slepejš. No, navlékání nitě pro mě byl vždycky adrenalin, takže automatický navlékač je pro mě velký pomocník a už se tak nemusím vztekat ještě před tím, než vůbec začnu šít.

12. vertikální rotační chapač

Protože šiju, i když děti spí, jinak to někdy prostě nejde. A kývné chapače jsou sami o sobě hlučnější. Takže teď když šiju, je to jen takové ševelení... Stroje s rotačními chapači jsou také rychlejší... více o druzích chapačů a jejich výhodách a nevýhodách najdete v tomto článku: Jak vybrat šicí stroj.

13. odnímatelné rameno

Odnímatelné rameno je při šití nohavic a rukávů prostě nezbytnost.

Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740
Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740

Bonusy, které jsem chtěla, ale nebyly stěžejní:

1. nastavení rychlosti šití

Někdy člověk šije drobný detail a potřebuje tam velmi pomalé šití. Jindy při rovném šití zase chci, aby to šlapalo...

2. automatická knoflíková dírka

Nešiju jich moc, ale když už, tak musí být perfektní. Což na starém stroji byl doslova oříšek.

3. rozšiřují stole

Vzhledem k tomu, že nemám možnost zapuštění stroje do stolu, jsem tuhle možnost chtěla, případně i v dokoupitelné variantě. Je prostě nepříjemné, když kousek před jehlou rukama pořád rovnáte látku, protože vám tak nějak visí před strojem. A zároveň kousek za jehlou zase látka padá někam do hlubin a vám ta látka furt někam ujíždí...

Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740
Jak vybrat šicí stroj - Bernina 740

No a protože všechny tyhle požadavky splňoval právě stroj Bernina 740, pak byl výběr poměrně jasný. A ježíšek byl tak hodný, že skousl i tu cenu, protože se to vážně vyplatilo! Navíc má tenhle stroj jumbo cívku, o které jsem do té doby vůbec nevěděla, že existuje. Cívka má o 80 % větší kapacitu než běžné cívky. Takže šití bez nutnosti navíjení je opravdu dlouhé!

A ještě jsem vlastně chtěla pochválit e-shop Nej-sici-stroje.cz. Do výběru stroje jsem si mluvit nenechala, protože jsem byla pevně rozhodnutá, ale byli připraveni mi kdykoliv poradit. Dodání bylo rychlé, komunikace velmi vstřícná. Takže doporučuju. :)

No a protože je to od mého stařičkého stroje velký skok, je to pro mě i velké učení. A tak jsem si říkala, že bych tak za měsíc mohla napsat příspěvek s mými poznatky po měsíčním intenzivním používání stroje. Některé věci, jako třeba používání kolenní páky nebo automatický odstřih nitě, chtějí prostě praxi. Takže když chci použít kolenní páku, musím u toho vypadat strašně komicky, jak nohou rumpluju. Nebo když na stroji zmáčknu odstřih nitě, stejně mám naučený automatický chvat k nalezení nůžek. A tak si dávám měsíc na sžití se a pak vám napíšu, jak dopadla všechna má očekávání od stroje.

→ Poznatky po dvouměsíčním používání najdete v tomto článku: Šicí stroj Bernina 740 - jak nám to spolu jde...

→ Přečtěte si také souhrnný článek o tom: Jak vybrat šicí stroj.

Mějte se krásně, Peťa


Sdílejte radost ze šití

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli pomocí sociálních sítí nebo mi napište komentář dole pod článkem. Budu ráda za každou zpětnou vazbu. ♥


Střihy zdarma

Víte, že na těchto stránkách najdete také střihy zdarma ke stažení?


A víte, že jsem napsala knihu, ve které se dělím o své tipy k šití?


Podpořte Prošikulky.cz

Nákupem mých střihů v e-shopu podpoříte chod těchto stránek (bez otravných reklam) se spoustou kvalitních návodů na šití zdarma.

Komentáře

bohunka bo 12. 1. 2016

Úplně se mi tají dech, tys musela být taaak moc hodná...
Moc blahopřeji a těším se na měsíční zkušenosti. Já si zatím jen slibuji, že vytáhnu stroj, ale je fakt, že bych taky mohla šít pouze večer, po uložení malého prince, tak šití čeká na svůj čas.
Bohunka

Další články v kategorii