Střih na dámské tričko s lodičkovým výstřihem

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Zapomněla jsem vám ukázat úplně první tričko, které jsem si ušila podle oblíbeného střihu s lodičkovým výstřihem raglánovými rukávy. Střih ve velikostech 34 – 50 můžete koupit v e-shopu: Střih na dámské tričko – lodičkový výstřih.

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Do téhle látky jsem si zamilovala. Ti, kdo mě znají, vědí, že černá a bílá v mém šatníku dominují, jsou to pro mě nesmírně důležité barvy. Občas mívám období, kdy se mi zalíbí nějaká jiná, většinou pudrová něbo nějaká zemitá barva, ale takovou mou jistotou, ke které se vždy vrátím, je právě černobílá kombinace.

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Látku jsem koupila v jedné galanterii nedaleko a nedávno jsem si tam pro ni ještě vracela, abych dokoupila další metry, protože mě kamarádka požádala, abych jí stejné tričko ušila… Nakonec jsem tam koupila poslední zbytek, který měli a sotva to vyšlo na to jedno tričko, takže vám nemohu dát doporučení, kde přesně tuto látku koupit. Prohlédla jsem celý internet a nikde jsem ji nenašla. Jediný obchod, kde ještě mají podobný vzor je Terry moda, ale nejde o stejnou látku, jakou jsem použila na tričko a i rozložení pruhů je malinko odlišné. Já jsem trička ušila z viskózového úpletu s příměsí elastanu, nicméně v Terry mají jen punto di roma, což je speciální silný úplet vhodný na společenské sukně či šaty (z tohoto materiálu jsem například šila tuto dámskou sukni či peplum halenku).

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Abych docílila naváznosti pruhů na rukávech a předních a zadních dílech, musela jsem trochu čarovat se střihem, ale nakonec se povedlo a myslím, že tričko vypadá daleko lépe, než by vypadalo, kdyby pruhy na sebe nenavazovaly (tuhle variantu jsem naštěstí hned zavrhla).

Lodičkový výstřih jsem lemovala úzkým proužkem střiženým ze stejného úpletu, Proužek jsem schválně střihla pouze 2 cm široký, přeložila jsem jej podélně na půl a do výstřihu všila na overlocku za šíři 0,5 cm, takže výsledná (viditelná) šířka lemu je pouze půl centimetru. Chtěla jsem tím docílit co nejjemnějšího zakončení lemu a zároveň jsem nechtěla používat podsádku, protože je tento úplet opravdu hodně jemný, tak aby se případně při všívání podsádky výstřih nikde nezvlnil.

Tričko podle tohoto střihu můžete samozřemě šít i na běžném domácím stroji, stačí se jen řídit několika pravidly pro šití úpletů a ta jsou:

  • používat jehly na pružné materiály – více se dozvíte v tomto článku: Jehly do šicích strojů – druhy
  • používat pružný steh – tříkroký rovnosteh nebo úzký cikcak nebo jiný pružný steh, který na svém stroji máte
  • snížit přítlak potky (pokud to váš stroj dovolí)

Mohlo by vás zajímat:

Chcete odebírat novinky z Prošikulky.cz?

Pokud chcete dostávat jednou za týden novinky z blogu Prošikulky.cz, zaregistrujte svůj email. V newsletteru budou pro některé z vás ukryté kódy, které můžete uplatnit v objednávce v novém e-shopu a získáte tak jeden návod zdarma!

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*