Střih na dámské tričko s lodičkovým výstřihem

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Zapomněla jsem vám ukázat úplně první tričko, které jsem si ušila podle oblíbeného střihu s lodičkovým výstřihem raglánovými rukávy. Střih ve velikostech 34 – 50 můžete koupit v e-shopu: Střih na dámské tričko – lodičkový výstřih.

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Do téhle látky jsem si zamilovala. Ti, kdo mě znají, vědí, že černá a bílá v mém šatníku dominují, jsou to pro mě nesmírně důležité barvy. Občas mívám období, kdy se mi zalíbí nějaká jiná, většinou pudrová něbo nějaká zemitá barva, ale takovou mou jistotou, ke které se vždy vrátím, je právě černobílá kombinace.

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Látku jsem koupila v jedné galanterii nedaleko a nedávno jsem si tam pro ni ještě vracela, abych dokoupila další metry, protože mě kamarádka požádala, abych jí stejné tričko ušila… Nakonec jsem tam koupila poslední zbytek, který měli a sotva to vyšlo na to jedno tričko, takže vám nemohu dát doporučení, kde přesně tuto látku koupit. Prohlédla jsem celý internet a nikde jsem ji nenašla. Jediný obchod, kde ještě mají podobný vzor je Terry moda, ale nejde o stejnou látku, jakou jsem použila na tričko a i rozložení pruhů je malinko odlišné. Já jsem trička ušila z viskózového úpletu s příměsí elastanu, nicméně v Terry mají jen punto di roma, což je speciální silný úplet vhodný na společenské sukně či šaty (z tohoto materiálu jsem například šila tuto dámskou sukni či peplum halenku).

Střih na dámské tričko
Střih na dámské tričko

Abych docílila naváznosti pruhů na rukávech a předních a zadních dílech, musela jsem trochu čarovat se střihem, ale nakonec se povedlo a myslím, že tričko vypadá daleko lépe, než by vypadalo, kdyby pruhy na sebe nenavazovaly (tuhle variantu jsem naštěstí hned zavrhla).

Lodičkový výstřih jsem lemovala úzkým proužkem střiženým ze stejného úpletu, Proužek jsem schválně střihla pouze 2 cm široký, přeložila jsem jej podélně na půl a do výstřihu všila na overlocku za šíři 0,5 cm, takže výsledná (viditelná) šířka lemu je pouze půl centimetru. Chtěla jsem tím docílit co nejjemnějšího zakončení lemu a zároveň jsem nechtěla používat podsádku, protože je tento úplet opravdu hodně jemný, tak aby se případně při všívání podsádky výstřih nikde nezvlnil.

Tričko podle tohoto střihu můžete samozřemě šít i na běžném domácím stroji, stačí se jen řídit několika pravidly pro šití úpletů a ta jsou:

 • používat jehly na pružné materiály – více se dozvíte v tomto článku: Jehly do šicích strojů – druhy
 • používat pružný steh – tříkroký rovnosteh nebo úzký cikcak nebo jiný pružný steh, který na svém stroji máte
 • snížit přítlak potky (pokud to váš stroj dovolí)

Stojí za přečtení:

Pokud vás zajímají další návody jak posunout své šicí dovednosti o krok dál, doporučuji si projít:

Mohlo by vás zajímat:


Novinky z Prošikulky emailem

Chcete vědět, co je na blogu nového? Čas od času našim čtenářům zasíláme emailový zpravodaj, pokud chcete novinky dostávat, stačí se přihlásit k jeho odběru:

 Udělení souhlasu se zasíláním novinek: Souhlasím se zasíláním emailovým novinek ze serveru Prošikulky. Emaily neposíláme častěji než jednou týdně.Co můžete očekávat: Pokud si nepřejete dále dostávat novinky, stačí jednoduše kliknout na odkaz Odhlásit v každém emailu, který vám pošleme, případně nám napiště Váš email na info@prosikulky.cz a my Váš email z naší databáze smažeme.

2 komentáře

 1. Lucie Skoupá

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám podobný materiál, tedy různě široké pruhy. Chtěla bych použít střih na raglan triko, které jsem si obkreslila. Ale samozřejmě po přiložení na látku to takto nenavazuje. Jak čarovat se střihem, aby takto krásně sedělo? Musí všechny díly střihu na sebe navazovat? Myslím tedy délka předního vrchního okraje = délce přední strany rukávu. A pak už jen nějak dotvarovat? Snad je to srozumitelné. Děkuji

  • Peťa
   Peťa

   Dobrý den Lucie,

   v první řadě musí navazovat boční švy, od toho se odpíchnete. Pak vidíte, jak jsou pruhy uspořádány na raglánovém švu na předním dílu a jak na zadním dílu. Na látku si položíte rukáv tak, aby místo, kde se potkává raglánový šev a rukávový šev (podpaží), bylo na stejném pruhu, jako je toto místo (podpaží) na předním a zadním dílu. A pak je potřeba čarovat s raglánovými švy rukávu tak, aby jejich vrcholy (u průkrčníku) byly ve stejném místě (pruhu), jako jsou vrcholy na předním a zadním dílu.

   Snad jsem Vám alespoň trošku pomohla…

   Mějte se hezky, Peťa

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*